Oyunun kuralları değişiyor

"Geçiş döneminde Türk iş dünyası zorlanacak”

1.04.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Oyunun kuralları değişiyor


Türk iş dünyası son dönemde önemli bir değişim süreci yaşıyor. Kurumsallaşmaya yaklaşım farklılaşıyor. Patron yönetici ilişkilerinde roller netleşiyor. Finansmandan İK yönetimine iş yapış kuralları yeniden yazılıyor.
Tüm bu sürecin içinde değişimi hızlandıran en önemli gelişme ise hiç kuşkusuz Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun sonunda yasalaşması. Uzun yıllardır çıkması beklenen ve sonunda 2012 yılında yürürlüğe girecek olan kanun, iş yaşamını tümüyle yeniden düzenliyor. Hatta Deloitte Yönetim Kurulu Başkanı Levent Yaveroğlu, kanunu milat olarak görüyor. "Oyunun kuralları değişiyor" diyor. Yeni kanunun etkilerine ilişkin olarak da "Şirketlerin ve ekonominin şeffaflaşmasında çok önemli rol oynayacak. Bugün kayıtdışı ekonomi yüzde 50'lerde. Bunu muhakkak yüzde 10'lara çekecek. Denetim tüm şirketler için mecburihale geliyor. Bu da şeffaflaşmanın ön koşulu. Şirketlere muhasebe standartları geleceğini düşünüyorum. Bu da çok büyük bir aşama" diye konuşuyor.Yaşanan bu sürecin iş hayatını zorlayacağını da itiraf eden Yaveroğlu, sisteminin oturması için de belli bir zamana ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Bu konudaki tahminlerini şöyle paylaşıyor: "İyi yönetilirse 2-3 yıl içinde sorun kalmayacağına inanıyorum. 10 yıl sonra bu iş iyice oturur."
Son 25 yıldır Türk iş dünyasının gelişimine en yakından tanıklık eden kuruluşlardan Deloitte'un yönetim kurulu başkanı Levent Yaveroğlu, dünden bugüne iş dünyasının geldiği noktayı değerlendirdi. Son gelişmelerin iş dünyasını nasıl etkileyeceğini anlattı:

Capital: 25 yıldır şirketlerle iç içe çalışıyorsunuz. Türkiye'de şirketler yönetim anlamında nasıl bir değişim yaşıyor? Eskiden vergi ve denetime nasıl bakılıyordu? Şimdi nasıl bakılıyor?
-  Türkiye'nin son 25 yılına biz tanıklık yaptık. 25 yıl önce Türkiye ekonomik olarak çok küçük bir ülkeydi. Hammadde ihraç ediyor, mamul üretiyordu. Petroldeki artış, o dönemlerde enflasyonu körüklüyordu. Çok bozuk ödemeler dengesi vardı. O günlerde bugünün kurumlarının hiçbiri mevcut değildi. Borsa yoktu. Merkez Bankası bağımsız değildi. Vergi toplama çok iptidaiydi. KDV kanunu da denetim konsepti de yoktu. Biz ilk defa "Denetim yapacağız" dediğimiz zaman tabiri caizse bizimle alay ettiler. Türkiye bu 25 yıllık dönemde gerçekten ciddi bir gelişme gösterdi. Türk parasını koruma kanunu kalktı. Döviz alım-satımı serbestleşti. Ekonomi liberalleşti. Özelleştirme kanununun çıkması ve Deloitte'un kurulması aynı döneme rastlar. 1986 yılında Türkiye'de denetim ve danışmanlık şirketi kurduk. Önemli olan Türkiye ile büyümekti. O günkü karar ve inancımızın doğru çıktığını görüyoruz. Türkiye'deki 25'inci yılında birinci şirket olmamızın yanı sıra dünyada da bir numaralı şirket olmamız çok güzel bir olay.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz