Oyunun kuralları değişiyor

Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ile otomotiv yan sanayisinde yaşanan hızlı değişimi konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Oyunun kuralları değişiyor
AHMET KURTCEBE ALPTEMOCI otomotiv yan sanayisinde faaliyet gösteren Erkurt Holding'in yönetim kurulu başkanı. Aynı zamanda Turgut Özal döneminde devlet, maliye ve dış işleri bakanlığı yapmış bir siyasetçi. "Türkiye'nin çıkış yolu üretmek, teknoloji geliştirmek ve satmaktan geçiyor" diyen Alptemoçin, otomotivde oyunun kurallarının değiştiğini söylüyor. Yeni oyuna adapte olamayanların yok olduğunu belirten Alptemoçin, "Otomotiv yan sanayi eskiden sadece parça üretirdi; şimdi ise komple bir sistem üretmemiz gerekiyor" diyor. Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, otomotiv sektörünün yakından tanıdığı bir isim. Otomotiv yan sanayinin en önemli gruplarından Erkurt Holding'in yönetim kurulu başkanı. Renault'dan Tofaş'a, Mercedes'den Ford'a kadar dünyanın önde gelen markalarına üretim yapıyor. Aynı zamanda eski bir bakan. Merhum Turgut Özal döneminde devlet, maliye ve dış işleri bakanlığı yapan Alptemoçin, tüm bu önemli görevlere rağmen kariyerinin en önemli dönüm noktası olarak profesyonel yöneticilikten girişimciliğe geçişini görüyor. Alptemoçin, "Türk Traktör'de yöneticilik yaparken arkadaşlarımla birlikte Tofaş'a parça üretmek üzere Taysan'ı kurmamız hayatımın dönüm noktası oldu" diyor. Daha sonra arkadaşlarından ayrılıp kendi atölyesini kuran Alptemoçin'in 34 yıl önce otomotiv yan sanayisine üretim yapmak üzere kurduğu küçük atölyesinin bugünkü cirosu 225 milyon TL'yi aşıyor. 5 şirketinde 950 kişi çalışıyor. Alptemoçin, son 10 yılda sektörde yaşanan büyük değişime karşın büyüyüp güçlenmelerinde parça tedarikçiliğinden sistem üretir hale gelmelerinin etkili olduğunu söylüyor. Diğerlerine de aynı yolu izleyip teknoloji, verimlilik ve yeni ürün geliştirmeye yatırım yapmalarını tavsiye ediyor. "Türkiye'nin çıkış yolu üretmek, teknoloji geliştirmek ve satmaktan geçiyor" diyen Alptemoçin ile otomotiv yan sanayisinde yaşanan hızlı değişimi konuştuk:

Yan sanayide değişimin ayak sesleri

1- Eskiden çok farklı işleri yapardık. Şimdi 5 şirketimiz de kendi işine odaklandı. Bu uzmanlaşma ve birbiriyle entegre olan sistemi kurmamız, bizi başarıya taşıyan önemli faktör oldu.
2- Eskiden önemli olan, verilen resme göre parça üretmek ve şartnamedeki unsurları yerine getirmekti. Şimdi işler değişti. Artık otomobil şirketleri yan sanayiden parça üretme becerisi değil, sistem tasarımı istiyor.
3- Yeni dönemde parçaları üretecek makinelere sahip olmanız yeterli değil. Büyük şirketler, sistem üretenlerle çalışmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz