Patronlardan Türkiye 2023

17’nci sırada olan Türkiye ekonomisinin, 2023’te ilk 10’da olması hedefleniyor.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Patronlardan Türkiye 2023

“Türkiye’nin 2023 hedefleri için neler yapması gerektiğiyle ilgili konuşacağız. Yakını uzakta, uzağı da yakında görmeye çalışacağız. 2023 Cumhuriyet’imizin 100. yılı olacak. 100. yıl hedeflerini ekonomi kurmayları vizyon olarak ortaya koydular. Global olarak da gayet iddialı bir vizyonumuz var. 17’nci sırada olan Türkiye ekonomisinin, 2023’te ilk 10’da olması hedefleniyor. Türkiye’nin 2 trilyon dolar milli gelire, 25 bin dolar kişi başı gelire, 1 trilyon dolar dış ticaret hacmine ve 82 milyon nüfusa ulaşması hedefleniyor. Biz Türkiye’nin bu hedeflere nasıl ulaşabileceğini tartışacağız. Hangi reformlara ihtiyacımız var, önceliklerimiz nedir onlara değineceğiz. Yeni girişimcilik fırsatları var mı, varsa nedir analiz edeceğiz. 2008 finansal kriziyle başlayan ‘yeni normal’ düzeni nasıl takip edeceğimizi konuşacağız."
Cemal Kişmir.
TÜSİAD’ın geçen sene yayımlanan bir raporu Türkiye’nin önümüzdeki 40 yılını öngörüyor. Raporun ana teması sürdürülebilirlik. Raporda yeni bir kavram var, o da “demokratik fırsat penceresi” olarak adlandırılıyor. Sizce Türkiye 2023 hedefleri için neler yapmalı?

Ümit Boyner
Vizyon 2050 adıyla yayımladığımız rapor aslında dünyada yapılan sürdürülebilirlik çalışmalarının Türkiye’ye uyarlanmış halidir. Vizyon 2050 raporu çeşitli noktalardan Türkiye’ye bakıyor. Çeşitli açılardan Türkiye’nin gelecek hedefleri ve olası senaryolarını ortaya koyuyor. Sektörel açıdan da yeni raporlar yapma planlarımız var. Gösterge rakamlar çok önemli. Bu bağlamda ekonomik büyüme rakamlarına da dikkatli bakmak gerekiyor. Geçmiş yıllardaki yüksek büyüme oranlarının sorunları da beraberinde getirebildiğini düşününce bu rakamların önemini daha iyi anlayabiliriz. Bakmamız gereken başka datalar da var. İnsani gelişmişlik endeksi, ekonomik gelişmelerden bağımsız olarak eğitim, kadının istihdamı gibi konulara bakıyor. Rekabet endeksindeki bizim hedeflerimiz rekabeti gerektiriyor-Türkiye 59’uncu sırada. Buna inovasyonu katınca Türkiye 69’uncu sıraya düşüyor. Krizlerden sonra daima ileri bakmak gerekiyor. Türkiye çıktığı krizlerden sonra mutlaka ileri bakmalı ve ileriyi planlamalı. 2010 rakamlarına baktığımızda Türkiye ekonomik büyüklük olarak 16’ncı sırada, yüzde 67’lik bir büyüme var. İtalya yüzde 2,5 büyüme ile 10’uncu sırada, Meksika yüzde 4 büyüme ile 11’inci sırada ve Kore yüzde 6,6 büyüme hızıyla 12’nci sırada yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz