Sabancı'nın katlama planı

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer ile grubun perakende planlarını ve hedeflerini konuştuk.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sabancı'nın katlama planı
HALUK DİNÇER, Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı. Holdingin ana iş kollarından biri olan perakendeden sorumlu. Grubun toplam cirosunun yüzde 13,5'ine denk gelen bir büyüklüğü, 3,1 milyar TL'yi o yönetiyor. Bu rakama, yine kendisine bağlı olan sigorta dahil değil. 2012 ise onun için hareketli geçecek. Çünkü 16 yıllık dev Carrefoursa ortaklığının kaderi bu yıl belli olacak. Holdingin Carrefoursa konusunda "stratejik alternatifleri değerlendirme" süreci devam ediyor. Haluk Dinçer, "Her şey olabilir. Bu yıl sonuna kadar yol haritamız netleşir" diyor. Perakende, Sabancı Holding'in 5 ana iş kolundan biri. Yıllar önceki odaklanma stratejilerinde "yola devam" kararı alınan sektörlerden. Zaten dev grup, gıda perakendede iki dev ortaklık, teknoloji perakendede ise bir pazar lideriyle varlığını sürdürüyor. Grubun perakendedeki büyüklüğü konsolide ciro olarak 3,1 milyar TL. Toplam ciroda perakendenin payı ise yüzde 13,5 düzeyinde. 1,7 milyar TL'lik cirosuyla teknoloji perakende sektörünün açık ara lideri olan Teknosa, hızlı büyüme performansıyla grubun yüz akı konumunda. Fransız Carrefour ve İspanyol Dia ise gıda perakendesindeki uluslararası ortaklar... Sabancı Holding'in perakendede, özellikle Carrefoursa konusunda nasıl bir yol izleyeceği ise son aylarda ciddi anlamda merak konusu. Holdingin "stratejik opsiyonları değerlendirme" süreci 2011 Aralık ayından beri devam ediyor. Bu yıl, Carrefoursa ortaklığı ve dolayısıyla Sabancı Grubu'nun perakendedeki varlığına ilişkin önemli gelişmelere gebe. Çünkü süreç yıl sonuna kadar tamamlanacak. Biz de tüm gelişmeleri ilk ağızdan öğrenelim istedik. Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grubu Başkanı Haluk Dinçer, özellikle Carrefo-ursa konusunda temkinli konuşuyor ve "Her şey olabilir. Mevcut durum da korunabilir. Süreç 2012 sonuna kadar tamamlanır" diyor. Ama mevcut durumun korunma olasılığı pek yok gibi. Çünkü grubun 2012 hedeflerinde Carrefoursa'ya ilişkin bir büyüme planı telaffuz edilmiyor. Zaten cirosal olarak da son 2 yıldır yatay bir seyir sürüyor. Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer ile grubun perakende planlarını ve hedeflerini konuştuk.

Capital: Son verilerle Sabancı Grubu'nun perakendedeki gücünü özetler misiniz?
- Perakende ve sigorta olarak baktığımızda bizim grubumuz, Sabancı Holding'in 5 ana iş kolundan biri. Geçen mart ayından beri bu grup, benim sorumluluğumda. Bizim perakendedeki ciromuz kombine olarak 5,1 milyar TL. Konsolide olarak bakarsak ise farklı bir hesaplama oluyor. Holdingin konsolide cirosunun 22,9 milyar TL olduğunu düşünürsek, perakendenin payı konsolide alındığında yüzde 13,5 civarında oluyor.

Capital: 2011 Carrefoursa için nasıl geçti? 2012 hedefleri neler?
- Carrefoursa'nın 2011 cirosu 2,5 milyar TL oldu. Şirketin performansı beklentilerimizin altında gerçekleşti. Bildiğiniz gibi 2011 yılında bir yönetim değişikliği oldu. 2012'nin daha iyi bir yıl olmasını ümit ediyoruz. Bu yıl Carrefoursa'da büyümeden ziyade mevcut dağıtım ağımızı, marketlerimizin performanslarını iyileştirmeye yoğunlaşacağız. Performansı düşük olan mağazalar kapatılacak. Yüksek olanların ise performansını daha da iyileştirmeye dönük çalışmalar yapılacak. Dolayısıyla önemli bir büyüme öngörmüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz