Sağlıklı ürünler

Jean-Marc Saubade ile haziranda İstanbul’da düzenlenecek forumu ve sektördeki gelişmeleri konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sağlıklı ürünler
Jean-Marc Saubade, perakende sektörünün dünyadaki en büyük meslek örgütü The Consumer Goods Forum’un genel direktörü. Forum’un temsil ettiği ekonomik büyüklük ise 2,5 trilyon Euro. P&G’den Coca-Cola’ya dünyanın önde gelen 400 CEO’su bu forumun üyesi. Aslında birbirleriyle kıyasıya rekabet halinde olan bu şirketleri buluşturan bazı ortak amaçlar. Saubade,  “Özellikle sürdürülebilirlik, yapılan işlerin çevreye etkisi ve bunları azaltacak yolları birlikte aramak gibi konular bizi bir araya getiren nedenlerin başında geliyor” diyor. Bu yıl The Consumer Goods Forum’un 20-22 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da toplanacağını söyleyen Saubade, “Perakendedeki hızlı büyümeniz ve dinamik yapınız bizi çok etkiliyor” diyor ve ekliyor: “İstanbul’da Bim’den İstinye Park’a kadar Türkiye’nin perakende sektöründeki başarılı örneklerini yerinde inceleyeceğiz.”

TÜKETİCİ DOSTU, ÇEVRECİ FORUM TÜRKİYE’DE

Jean-Marc Saubade, P&G’den Coca-Cola’ya dünyanın önde gelen 400 CEO’sunun üye olduğu The Consumer Goods Forum’un (Tüketici Ürünleri Forumu) genel direktörü. 70 farklı ülkeden 2 bin şirket ve 400 CEO’nun üye olduğu forumun temsil ettiği büyüklük neredeyse Almanya ekonomisi kadar. Üyelerinin yıllık satışlarının toplamı 2,5 trilyon Euro’yu buluyor. 3 yıl önce daha iyi bir hayat ve daha iyi bir iş hayatı için kurulan forumun Türkiye için önemi ise bu yıl ilk kez haziran ayının son haftasında İstanbul’da düzenlenecek olması. Türkiye’nin perakende ve tüketici ürünleri sektöründe hızla yükselen ülke olduğunu ve deneyimlerinden faydalanmak için forumu İstanbul’da toplamaya kadar verdiklerini söyleyen Saubade, “Türkiye bütün üyelerimiz için kritik bir pazar. Sürdürülebilir ekonomik büyüme için Türkiye’ye büyük önem veriyoruz” diyor. Saubade, 20 Haziran tarihinde İstanbul’da düzenlenecek ve 2 gün sürecek forum sırasında Bim’den Kipa’ya, Dia’dan İstinye Park’a kadar Türkiye’deki perakende sektörünün başarılı örneklerini de yerinde inceleyeceklerini belirtiyor. Saubade, ayrıca forumda Türkiye’deki başarılı örneklerinin dışında global ekonomik trendler, müşteri dinamikleri, mobil gelişmeler ve sürdürülebilir ekonomik büyüme gibi 6 önemli konunun ele alınacağını söylüyor.  The Consumer Goods Forum’un (Tüketici Ürünleri Forumu) genel direktörü Jean-Marc Saubade ile haziranda İstanbul’da düzenlenecek forumu ve sektördeki gelişmeleri konuştuk:

Tüketici Forumu’nun üyeleri dünya perakende sektörünün önemli temsilcileri. Forumun toplam kaç üyesi var? Bunların kaçı CEO?
- Tüketici Ürünleri Forumu 3 yıldan beri toplanıyor. Dünyanın 70 farklı ülkesinden 400 CEO forumun üyesi. Aynı zamanda şirketler de forumun üyesi olabiliyor. Foruma üye olan şirketlerin sayısı 2 bin civarında. Üyelerimiz arasında Coca-Cola’dan Carrefour’a, Unilever’den P&G’ye kadar çok sayıda uluslararası şirket bulunuyor.

Yönetim kurulunda perakende ve gıda sektörleri nasıl temsil ediliyor?

- Yönetim kurulu 50 CEO’dan oluşuyor. Bunların 25’i tüketiciye dönük üretim yapan dünya devlerinin, 25’i de perakende şirketlerinin CEO’ları. Birlikte karar alıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz