Sandberg'den acıyı yenme rehberi

“Sevdiğin birini kaybetmenin herhangi bir iyi yanı yok ve olamaz da ama trajedinin kişisel, yaygın ve devamlı olmaması sağlanabilir.”

27 EYLÜL, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Sandberg'den acıyı yenme rehberi


"GERİ BİLDİRİM ŞİRKETLERİ AYAKTA TUTAR"


DERS ÇIKARMA İnsanlar gibi şirketlerin de dayanıklı olmaya ihtiyacı var. Birçok başarılı şirket büyük trajediler sonrası dayanıklı olmak zorunda kalmıştır. Bir şirket hata yaptığında, hatta başarısız olduğunda yok mu olacağı yoksa tekrar düze mi çıkacağı şirketin verdiği kararlara bağlıdır. Dayanıklı şirketlerde çalışanlar yaptıkları hataları rahatlıkla dile getirebilir ve bu hatalardan dersler çıkarma fırsatı bulur.

RİSK KÜLTÜRÜ Facebook yöneticileri de çalışanların risk alabilmeleri için hataları ve başarısızlıkları incelemeleri ve bunlardan dersler çıkarmaları gerektiğinin farkında. Facebook’taki risk alma kültürüne bir örnek vermek gerekirse; 2008’de Ben Maurer adındaki bir stajyerimiz programımızı iyileştirmeye çalışırken yanlışlıkla sitemizi 30 dakika erişilemez hale getirdi. Biz de Ben’i eleştirmek yerine programımızı daha sık test etmemiz gerektiğine karar verdik. Ben’i de kovmadık, ona tam zamanlı bir iş teklif ettik.

İYİ ÖRNEKLER Facebook’un tepe yöneticileri olarak Wal- Mart veya Disney gibi eski ve geleneksel şirketleri ziyaret edip onlardan feyz almaya çalışırız. Quintico’daki askeri kampı da bu bağlamda ziyaret ettik ve oradaki basit eğitime katılma şansımız oldu. Orada başarısızlıkları bir toplantıda tartışmanın kültürün bir parçası olduğunu ve bu sayede insanların rahatça hatalarından ders çıkarabildiği bir kültür oluşturulduğunu gözlemledim. İnsanlar hatalarından rahatça bahsedebildiği zaman çoğu kez onları bir daha tekrarlamıyor.

ŞEFFAFLIK Ofisimizdeki posterler arasında en sevdiğimin üzerinde “Facebook’taki hiçbir problem bir başkasının sorunu değildir” yazıyor. Tüm ofisin katıldığı bir toplantıda bir iş arkadaşıyla sorun yaşayan herkesten sorun yaşadığı o kişiyle daha açık ve dürüst bir iletişime girmesini istedim. Herkese de ayda en az bir kere böyle bir diyaloğa girme hedefi koydum. Bu konuşmaların iyi sonuçlanabilmesi için de birbirine iki taraflı geri bildirim vermenin öneminden bahsettim.  

DAYANIKLILIK Şimdi tüm dünyadaki ofislerimizi ziyaret ettikçe insanlara “Kim bu ay zor bir diyaloğa girdi” sorusunu soruyorum. Gittikçe de evet diyenlerin sayısı artıyor, hatta kimi tepe yöneticilerimiz geri bildirimi en büyük performans ölçümlerinden biri haline getirdi. Geri bildirimden yararlanmanın yolu onu kişiselleştirmemek ve her geri bildirim alındığında sadece eleştiriyi değil eleştiriyi nasıl karşıladığınızı da değerlendirmek. Geri bildirim almak, değerlendirmek dayanıklılık sağlar. Bunu başarabilen bireyler ve şirketler de başarıya ulaşır."TRAVMA SONRASI KİŞİSEL BÜYÜME MÜMKÜN"

POZİTİF ETKİ
Kuzey Carolina Üniversitesi’nden Richard Tedeschi ve Lawrence Calhoun travma geçiren yüzlerce insanı incelediğinde çoğunun anksiyete ve depresyon gibi sorunlarla boğuştuğu gözlemlerken bir kısmının hayatlarında bazı pozitif değişiklikler olduğunu da gözlemledi. Psikologlar bu durumu travma sonrası büyüme olarak adlandırıyorlar. Arkadaşım Joe Kasper oğlunu çok genç yaşta kaybetti ve bunu hayatında yaşadığu en kötü tecrübe olarak tanımlıyor. Ancak Joe bu felaketin onu tamamen mahvetmesine izin vermemeye karar vermiş ve bunun için psikolojiye başvurmuş.

MİNNETTARLIK Joe travma sonrası büyümenin 5 şekilde gerçekleştiğini gözlemlemiş: Kendi gücünü bulmak, takdir edilmek, daha derin ilişkiler kurmak, hayatın anlamını keşfetmek ve özgün şanslar aramak. Ben bu 5 tecrübeyi de yaşadım ama en çok yaşadığım her an ve dönmeyi başardığım her dönemeç için minnettar olmanın beni kişisel olarak büyüttüğünü hissettim. Zaman geçtikçe Dave’i kaybettiğime üzülmekten çok onunla beraber geçirdiğim zamanlar için minnettar olmak benim için kolaylaştı.

İŞİN ANLAMI Hayatın ne kadar özel olduğuna dair inancım yenilendi, yaşadığım her anın tadını çıkarma isteğim arttı. Ayrıca Dave’in ölümünden sonra işim benim için daha da anlamlı hale geldi. Facebook’un sevdiklerini kaybeden insanlar için ne kadar önemli olduğunu kocamı kaybettikten sonra anladım. Dave’i insanların sevmelerine neden olan özelliklerinin birçoğu onun Facebook sayfasında duruyor. Örneğin Dave’in bir arkadaşının koyduğu Dave’in beyzbol oynadığı video beni o anın tam içinde hissettirdi."TEKRAR AŞIK OLMAK VE GÜLMEK MÜMKÜN MÜ"

SÖZLER
Dave’le 11 yıl boyunca birbirimize düğün günümüzde verdiğimiz sözleri tutarak yaşadık. Dave öldükten sonra aylarca elbiselerinin asılı olduğu dolaba yaklaşamadım. Sonra Dave’in annesi ve kardeşi o dolabı boşaltmama yardım ettiler. İşimiz bitince kayınvalidem elini omzuma koydu ve “Mutlu olacaksın, hatta bir gün tekrar evleneceksin ve ben de düğününe geleceğim” dedi. O güne kadar tekrar âşık olmak hiç aklımdan geçmemişti. Ama bir yandan Dave’e hala bağlı hissederken diğer yandan da yalnız kalmak istemiyordum. Dul kalmamın 4’üncü ayında kardeşim David bana “Birileriyle çıkmaya başlamalısın. Dave de bunu isterdi, eğer erkek olsaydın zaten şimdiye kadar birileriyle çıkmış olurdun” dedi.

TEPKİLER Gerçekten de erkekler bu konuda daha önde. Bir yıl önce eşini kaybetmiş erkeklerin yüzde 54’ü bir ilişki içindeyken bu oran kadınlarda sadece yüzde 7. İki yıl sonra ise erkeklerin yüzde 25’i yeniden evlenmiş oluyor, kadınların ise sadece yüzde 5’i. David’le konuşmamdan birkaç ay sonra birisiyle çıkmaya başladığımda hem iyi hem de kötü reaksiyonlar aldım. Dave’in en iyi arkadaşı buna hazır olmadığını söyledi ve konuyu kapattı. Facebook’ta da bana küfredenler oldu ama bunların yanı sıra destek mesajları da aldım. Yeni biriyle çıkmak insanın acısını hafifletmiyor ama o ilk adımı atmak insana tekrar yaşıyor olduğunu hatırlatıyor. Ayrıca yeni bir ilişki insanın tekrar gülmesine de vesile oluyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.