Satın alma arayışımız sürüyor

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, yeni döneme dair planlarını Capital’e anlattı...

11.11.2016 16:12:130
Paylaş Tweet Paylaş
Satın alma arayışımız sürüyor
* Kordsa son yıllarda konumunu nasıl güçlendirdi? Ne gibi yatırımlar gündeminizde?
 Kordsa şirketimiz yılın ilk yarısında çok iyi bir performans sergiledi. Kordsa, gerçek anlamda global bir şirket ve lastik destek malzemesi yapıyor. Nylon 6.6 ürününde dünyanın bir numarası, polyesterde de iki numarasıyız. Kordsa olarak bugün dünyadaki her 3 uçak lastiğinden ikisini, her 2 otomobil lastiğinden birini Kordsa Kord Bezi Teknolojileri ile güçlendiriyoruz. Geçen yıl Asya-Pasifik’teki operasyonlarımıza yaptığımız 100 milyon dolarlık yatırımın geri dönüşünü hızla alıyoruz. Polyester iplik kapasitemiz tamamı ile doldu. Kordsa’nın pazar payı yüzde 30, polyesterde yüzde 10 civarı. Kordsa, sahip olduğu üstün teknolojik altyapısını kullanarak şimdi de kompozit üretimine başladı. Bu yeni bir ürün ve yeni bir teknoloji. Hafif ve çok sağlam bir malzeme. Havacılıktan otomotive kadar oldukça geniş bir kullanım alanı mevcut. Hem Ar-Ge hem üretimi için Kordsa ve Sabancı Üniversitesi işbirliği ile Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ni 100 milyon TL’lik bir yatırımla hayata geçirdik. Üniversitesanayi işbirliğine çok güzel bir örnek oldu. Burada zaman içinde önemli bir gelişim bekliyoruz. Bu gelişim potansiyeli yüksek bir yatırım. Sabırlı olmamız lazım. 3-5 yıl sonra bu yatırımın topluluğumuz ve ülkemiz için önemli bir fırsat olacağını düşünüyoruz.
* Toplulukta finansın payı önemli. Buradaki kısa ve uzun vadeli hedeflerden bahseder misiniz?
 Akbank dışında sigortacılıkta iki şirketimiz Avivasa ve Aksigorta var. Avivasa bireysel emeklilikte yüzde 20 ile en yüksek pazar payına sahip olan şirket. Yönettiği fon büyüklüğü 10 milyar TL. Sektörün fon büyüklüğü 50 milyar TL. Bu rakamlar henüz küçük ama önümüzdeki 10 yıl içinde 400-500 milyar TL’ye ulaşacak diye düşünüyoruz. Burada ciddi bir büyüme söz konusu olacak. Burada devletin de çok önemli teşvikleri ve katkı payı var. Bunlar da reformun bir parçası. Türkiye’nin yapısal bir sorunu olarak tasarruf oranı düşük. Bu reformla yükseleceğini öngörüyorum. Türkiye’nin tasarruf oranı yüzde 12,5 düzeyi civarında onu yüzde 15’lerin üzerine çekme çabası var. AvivaSA’nın hayat sigortası pazarında çoklu ürün ve çoklu dağıtım kanalı stratejisi ile pazar payını artırmayı hedefliyoruz. Aksigorta’da önümüzdeki dönemde kârlılık hedefimizi koruyarak, büyümeye odaklanacağız. Prim üretiminde sektörün yaklaşık 2 katı hızla büyümeyi hedefliyoruz. Bu büyüme içinde kasko ve yangının yanı sıra özellikle sağlık sigortaları en önemli alanlar olacak. Sektörde bir ilki gerçekleştirdiğimiz yeni iş modeli ile sağlık prim üretiminde yüzde 30’a yakın bir artış hedeflemekteyiz.

HANGİ FIRSATLAR VAR?
BÖLGESEL GÜÇ
Çimentoda yurtdışında bölgesel bir güç olma doğrultusunda çalışmalarımız devam ediyor. Akçansa iç pazarda olduğu gibi 2015 yılında 1,4 milyon tona ulaşan ihracatıyla uluslararası alanda da oldukça etkin bir konuma sahip. Ortağımız HeidelbergCement’in satın almalarla büyümesinin Akçansa’ya ihracat alanında yeni fırsatlar yaratacağını düşünüyoruz.
FIRSAT VAR Önümüzdeki dönemde Akçansa ve Çimsa olarak global çapta, şirketlerimize değer katacağını düşündüğümüz fırsatları değerlendiriyoruz. Enerjide öncelikle Türkiye’deki yapıyı kuvvetlendireceğiz. Çimentoda ise öncelikle Avrupa ve Kuzey Afrika’daki fırsatları izliyoruz. Perakendede yine önceliğimiz Türkiye.
YENİ COĞRAFYA PLANI İleri teknoloji konusunda ortaklıklara açığız. Yatırımlarımız hep teknolojimizi daha da geliştirmek, ihraç edilebilir hale getirmek yönünde. Bunu da özellikle sanayi alanında gerçekleştirmeye başladık. Kordsa olarak ürettiğimiz teknolojiyi daha geniş pazarlara ulaştırmak için lisanslama konusunda ilerliyoruz.
PİL RADARDA Orta ve uzun vadede hedefimiz katma değerli, ileri teknoloji ürünleriyle bugün bulunmadığımız pazarları geliştirmek. Kompozit yatırımımız çok önem verdiğimiz, gerek yurtiçinde gerekse ihracatta potansiyeli olan, geliştirmek istediğimiz bir iş. Temsa’nın elektrikli otobüs yatırımına destek olabilecek pil sektörünü de inceliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz