Şirketim benim önümde gidebilmeli

Ali Sabancı büyük bir ailenin parçasıydı,ancak ablasıyla ayrılıp girişimci olmayı tercih etti.

1.01.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Şirketim benim önümde gidebilmeli

 

Hep kendi işini yapmak istedi. Çocuklukta ilk işi olta satmaktı. Aile şirketinde çalıştığı  zamanlarda da aileden bağımsız  yatırımlar yapmayı sürdürdü. Kurucuları arasında yer aldığı  internet sitesiyle Türkiye’de internetten para kazanan birkaç kişiden biri oldu. Girişimci olarak karar almayı değil, alınan kararı onaylamayı seviyor. Risk alırken cesur. Yeni alanlara girme konusunda iştahlı. Ancak beklentileri karşılamayan işten hemen çıkacak kadar da sonuç odaklı. Sözünü ettiğimiz kişi Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı  Ali Sabancı. 5 yıl önce Sabancı  Holding’den ayrılarak kendi hikayesini yazma kararı alan Sabancı, bugün gelinen noktada Avrupa’nın 7’nci, dünyanın 17’nci büyük havacılık yatırımcısı.

Sektörde 20’nci yılını kutlayan Pegasus, ilk 15 yılında 15 milyon yolcu taşırken Sabancı’nın yönetiminde son 5 yılda 26 milyon yolcu taşıyarak rekor bir büyüme kaydetti.Sadece Pegasus değil, Esas Holding de yine onun katkılarıyla hızlı bir yolculuk içinde. Önümüzdeki dönemde sinema, sağlık ve gayrimenkulde fırsatlara bakacaklarını söyleyen Sabancı, “Sağlıkta büyümek için projelerimiz var. Hizmet sektöründe misafire yakın olan çoğu işe bakıyoruz. Bir de gayrimenkul işimiz var. Ama gayrimenkulü üreten değil finanse eden tarafta olmak istiyoruz. 100 milyon Euro’luk bir fon ayıracağız. Bunu 2 kata kadar büyütme ihtimalimiz var” diyor. Son yıllarda girişimcilikte çizdiği farklı profille ön planda olan Ali Sabancı, fırsatlara bakış  açısını, değerlendirme kriterlerini ve odaklandığı  işleri  Capital’e  şöyle anlattı…

Capital: Kendinizi nasıl bir girişimci olarak görüyorsunuz?

-  Karar almasını değil, alınan kararları teyit etmeyi seviyorum. En iyi meziyetim, doğru ekiple çalışmak ve onlara yetki vermek. işin içine egomu sokmuyorum. Bana göre girişimci olmak için gereken en önemli faktörlerden biri, yatırım yaptığın  şirketin senden daha önde gidebilmesine izin vermek. Doğru ekibi kurup kimyayı  tutturduğun zaman önünde durmayacaksın. Türkiye’de, sandalye egosu çok yoğun. Bir evvelki dünyamda, yani Sabancı’da çektiğim en büyük sıkıntılardan biri buydu. Bir sürü patronum vardı ve bu patronlarımın geneli emekliye ayrılsa ertesi gün ne yapacağını bilmiyordu. Çünkü hayatları  işti. Bu çok olumlu bir şey değil, hayatın iş olması yetmiyor. işi yapabilmek için dünyanın farkında olmak lazım. Seyahat etmek, Şarabı bilmek, resmi bilmek, network oluşturabilmek gerekiyor. Oysa beni bıraksalar, ertesi gün ne yapacağımı biliyorum, çünkü hobilerim var.

Capital: Birlikte çalıştığınız ekiple nasıl bir iletişiminiz var?

-  Ben içimde fazla bir şey tutamam, ekibimdeki arkadaşlarımla kavga da ederiz. “Sen bana bunu dedin, hoşuma gitmedi kardeşim” derim. Aynı şekilde onlar da bana der.Şeffaf olmak çok önemli. Şeffaflıktan kastım, işlerin nasıl gittiğiyle ilgili insanların da farkında olduğu bir ortam yaratmak. Benim girişimciliğim de bana göre bundan ibaret.

Capital: Gerek çocukluk gerek öğrencilik yıllarınızda yaşadıklarınız girişimciliğinizi nasıl etkiledi ve şekillendirdi?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz