Stratejik ortaklıklar kurabiliriz

Yeni bir iş koluna girmeyi düşünmediklerini, mevcut işlerde yeni ürünlerle, AR-GE ile büyümeyi planladıklarını anlatıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Stratejik ortaklıklar kurabiliriz

Kordsa Global CEO’su olarak başlayan Sabancı Holding kariyeri, Mehmet Pekarun’u lastik, takviye malzemeleri ve otomotiv grubunun başına taşıdı. 6 yıldır holding bünyesinde çalışan Pekarun, yeni görevinde bulunduğu 3 ayı aşkın dönemde iki şirketi Kordsa Global ve Temsa Global’e yeni yöneticiler atadı. Holdingin yeni CEO’su Zafer Kurtul ile birlikte şirketlerinin daha esnek ve yeni düzende global fırsatlara daha açık olması için çalıştıklarını belirten Mehmet Pekarun, grup olarak Akbank harici toplam cirodan yüzde 20 pay aldıklarını açıklıyor. Pekarun’un görevdeki ilk hedeflerinden biri, bu payı sürdürülebilir kılmak ve şirketlerinin alanlarındaki liderliklerini devam ettirmek. “2011’de de en az yüzde 20 büyüme hedefliyoruz. Grup şirketlerinden bu yıl toplam 4 milyar liraya yakın ciro öngörüyoruz. Bu dünya pazarlarındaki iyileşmenin devam etmesi ve şirketlerimizin kapasite artırımı kararlarıyla pekişen bir büyüme olacak” şeklinde konuşuyor.
Kordsa Global, Brisa ve Temsa Global’de yeniden yapılandırmaları tamamlayan ve 2011’de büyümeyi hızlandırmayı hedefleyen Sabancı Holding Lastik, Takviye Malzemeleri ve Otomotiv Grup Başkanı Mehmet Pekarun ile stratejilerini, kârlılığı artırma çalışmalarını ve gelecek planlarını konuştuk:
Capital: 20 Eylül itibarıyla grup başkanlığı görevine geldiniz. Sizinle birlikte grupta ne gibi değişiklikler oldu?
- Benim bu pozisyona gelmemle hem Kordsa Global’de yeni bir atamamız hem Temsa Global’de yeni bir liderimiz oldu. Dolayısıyla liderlik değişimlerimizi yaptık. Sektörden oldukça tecrübeli isimler aramıza katıldı. Bu şekilde hem tecrübeli hem dinamik bir ekiple yeni bir döneme başlamış olduk.
Göreve gelmem, özellikle bizim bütçe dönemimizle örtüştüğü için mevcut stratejilerimizin değerlendirilmesi ve bütçeleri yaptığımız bir süreç oldu. Ancak liderler dışında özellikle yapılan büyük bir değişiklik yok. Zaten biliyorsunuz şirketlerimiz oldukça köklü, bu nedenle çok büyük bir değişim oldu diyemiyorum.

Capital:
Başında olduğunuz lastik, takviye malzemeleri ve otomotiv grubunun Sabancı Holding cirosu içinde payı ne kadar? Grup içindeki ciro dağılımı nasıl şekilleniyor?
- Akbank hariç baktığımızda holdingin toplam cirosunun yüzde 20’sinden biraz fazlasını bizim grubumuz gerçekleştiriyor. 2010 yılı otomotiv, lastik ve takviye grubunun tahmini cirosu 3 milyar TL’yi biraz geçecek.
Bu rakam içinde Kordsa Global 1,3 milyar TL ciroya sahip. Brisa’nın cirosu ise 950 milyon TL’yi geçecek. Temsa Global’in de bu yıl sonu cirosu 900 milyon TL’yi aşıyor olacak. Şirketlerimizin her birinde ciro olarak orta vadede 1,5 milyar TL’yi hedefliyoruz.

Capital:
Grubunuzun, holding içindeki yeri nedir?
- Arama toplantılarımızın sonuçlarına göre lastik, takviye malzemesi ve otomotiv grubu bizim köklü, oturmuş ve kârlı bir iş kolumuz. Üç şirketimizin de sektörlerinde lider pozisyonları var. Kordsa Global’in tekstil bazlı takviye malzemesinde dünya liderliği; Brisa’mızın Türkiye’de, iki markamız Lassa ve Bridgestone ile pazarda liderliği var; Temsa Global de şehirler arası otobüs segmentinde ve hafif kamyonda lider, otobüste iddialı bir oyuncu. Ayrıca iş makinesinde de sektörün liderlerinden biri. Bunların devamını sağlamak istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz