"Sürdürülebilirliğin patronu da CEO"

Son dönemde şirketlerin sürdürülebilirlik konusundaki çalışmaları arttı...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirliğin patronu da CEO
Aslında uzun zamandır şirketler, sürdürülebilirlik konusunda çalışıyor,kendilerine hedefler belirliyor. Ancak son dönemde bu çalışmalar, iş planlarının da merkezine oturmuş durumda. Öyle ki bu konudaki projeler ve hedefler, bizzat CEO'lar tarafından takip ediliyor. Üstelik bu konuya ajandalarında da önemli bir yer ayırıyorlar. Hatta sürdürülebilirliği hayat felsefesi haline getirip evinde bu doğrultuda hareket edenler bile var.

ERDAL KARAMERCAN ECZACIBAŞI TOPLULUĞU CEO'SU
"YEŞİL DAVRANIŞLARI GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUM"
YEŞİL HEDEFLER

Eczacıbaşı Topluluğu, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi'nin yanı sıra İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nin de üyesi. Grup, Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne imza atan kuruluşlar arasında da yer alıyor. Grup, sürdürülebilir kalkınma ilkelerini üretimden pazarlama faaliyetlerine, insan kaynaklarından lojistiğe kadar bütünsel bir bakış açısıyla benimsiyor. Yürütülen çalışmalarda enerji ve su tüketimini, malzeme kullanımını ve karbon salınımı azaltmak, atıkları geri dönüştürmek, sürdürülebilir ve inovatif ürünleri tüketicilerle buluşturmak, sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratmak ve bu doğrultudaki süreçleri iyileştirmek hedefleniyor.
YENİ PROJELER
Eczacıbaşı Topluluğu CEO'su Erdal Karamercan, topluluktaki farklı şirketlerin çalışanlarının oluşturduğu bir takımın yeni bir proje başlattığını söylüyor. Karamercan, bu projenin, tüm Eczacıbaşı çalışanlarını doğa dostu, çevreye saygılı, sürdürülebilir iş ve yaşam pratiklerini aktarabilecekleri "yeşil" tüketimi ve yaşamı özendiren, bu konuda farkındalığı artıran ortak bir iletişim platformunda buluşturduğuna dikkat çekiyor.
CEO LİDERLİK YAPIYOR
Erdal Karamercan, bu projeyi bireysel olarak desteklediğinin söylüyor ve şunları aktarıyor: "Bu işte kimin parmağı var' başlığını taşıyan CEO mesajıyla Eczacıbaşılıların yeşil davranışlara yönelmelerini gönülden desteklediğimi, dünyada yeşil bir iz bırakmak için gerçekleştirilecek her türlü çalışmada yanlarında olduğumu ilettim. Zaten bilindiği üzere sürdürülebilirlik, benim liderliğimde ve doğrudan bana bağlı kurumsal iletişim ve sürdürülebilir kalkınma grup başkanlığımız tarafından günlük olarak yönetilen bir konu. Grup başkanı Okşan Atilla Sanön, aynı zamanda TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Görev Gücü'nün de başında bulunuyor."

İZZET KARACA UNILEVER TÜRKİYE CEO'SU
"HEDEFLERİ BİZZAT TAKİP EDİYORUM"
STRATEJİSİNİN KALBİNDE

Unilever, Kasım 2010'da sürdürülebilir büyüme doğrultusunda on yıllık bir yolculuğa çıkarak Sürdürülebilir Yaşam Planı'nı açıkladı. Bu planla sürdürülebilirliği iş stratejisinin odağına koyan şirket, bu plan doğrultusunda 60 hedef belirdi. Şirket, bu hedeflere ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz