Talep çok yetenek az

"Esnek, çok yönlü, sevilen ve ikna edici liderlere ilgi artacak"

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Talep çok yetenek az

Capital: Önde gelen şirketlerden birine CEO bulmak ortalama kaç ay sürüyor?
- Avrupa ve Amerika arasında fark var. Avrupa'da bu süre 3 ila 4 ay arasında değişiyor. Amerika'da ise CEO bulmak daha kısa sürede gerçekleşiyor. Avrupa'da Amerika'ya göre CEO bulma süresinin uzaması, Avrupalı insan kaynağının mobilitesinin düşük olmasından kaynaklanıyor. Ancak bu durum, son zamanlarda ABD'de de değişmeye başladı. Ekonomik krizin ev fiyatlarını düşürmesi, CEO'lann bir şirketten diğerine transfer olma hızını düşürdü. Örneğin, Los Angeles'da yaşayan bir CEO'ya, New York'ta yeni bir iş teklif ettiğinizde hemen kabul etmiyor. 'Evimi satarsam çok para kaybederim' diyerek transfer teklifini geri çeviren CEOlarla karşılaşıyoruz. Sonuçta kriz ev fiyatlarını düşürdü ve daha önce olmayan bunun gibi problemler bizim işimizi daha da karmaşıklaştırdı.

Capital: Türkiye'de durum nasıl?
- Türkiye de ABD'ye benziyor. Genelde Türkiye'de CEO bulmak, Avrupa ülkelerine göre daha kısa sürüyor. Türkiye'de ortalama 2 ay içinde CEO buluyoruz. Bunun da en önemli nedeni, Türkiye'nin çok hızlı büyüyen bir ülke olması. Yöneticiler, sürekli büyümenin etkisiyle Avrupa'ya göre çok daha hızlı yer değiştiriyor.

Capital: Eskiye göre lider bulmak daha mı zorlaştı yoksa daha mı kolay?
- Kesinlikle geçmiş yıllara kıyasla bugün lider bulmak çok daha zor hale geldi. Bunun da en önemli nedeni gelişmekte olan ülkeler. Eskiden adı bile duyulmayan ülkeler, bugün dünyanın dört bir yanında yetenekli müdürlere olan talebi artırıyor. Ayrıca unutmamak lazım bugün baby boom jenerasyonunun sonuna geldik. Yeni jenerasyon, dünyada açık olan bütün yönetim pozisyonlarını doldurmak için yeterli değil. Sonuçta bugün dünyada büyük bir yetenek talebi var ve bunu dolduracak yetenek sayısı çok az.

Capital: En çok yönetici talebi hangi ülkelerden geliyor?
- Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'dençok fazla CEO ve üst düzey yönetici talebi geliyor. Özellikle Brezilya ve Rusya'nın yetenek bulmak konusunda ciddi sıkıntısı var. Her ikisi de ihtiyacı olan yöneticileri kendi içinden bulamıyor. Buna karşın Çin ve Hindistan'ın daha fazla imkanları var. Ancak oralarda da kalite sorunu var. Çin'de çok fazla nüfus var ancak insan kaynağının kalitesi iyi değil. Brezilya'da çok kaliteli yöneticiler var ancak sayısı çok az.

Capital: Son dönemde, dünyada en iyi liderler hangi ülkelerden çıkıyor?
- Her zaman Avrupa'dan iyi liderler çıkıyor. Ancak son zamanlarda dünyanın en büyük 500 şirketinin tepe yöneticileri arasında çok daha fazla gelişmekte olan ülkelerden çıkan profesyoneller yer alıyor.

Capital: Dünyada CEO sirkülasyonu neden artıyor?
- Artık yönetim kurulları ve hissedarlar sabırsız. Büyümeyi ve neticeyi kısa zamanda almak istiyorlar. Bu yüzden eskiye göre CEO'ların üzerindeki baskı daha fazla. Ayrıca 2008'de küresel ekonomik kriz, bu baskıyı çok daha artırdı. İleride bu baskı, aynı şekilde artacak ve CEO'lardan daha büyük performans beklenecek.

Capital: Bugün transfer konusunda hangi CEO'lar diğerlerine göre daha şanslı? Neden?
- Şirket içinde değişik fonksiyonlarda bulunan, daha esnek ve dünyada birden fazla ülkede başarılı olanlar çok daha şanslı. Ayrıca, sevilen liderler, çok daha fazla talep görüyor. Biz de başkalarını etkileme gücü ve aurası olanları daha fazla tercih ediyoruz.

Capital: CEO'ların en önemli 3 hatası nedir?
- İyi ekip kuramamak, riski iyi tanımlayamamak ve yeniliklere kapalı olmak.

Capital: Geleceğin CEO'su nasıl olacak?
- Yönetim danışmanlarına sorarak CEO'ların DNA'sını araştırdık. 'İyi bir CEO olarak doğulur mu yoksa sonradan iyi bir CEO olunur mu' diye sorduk. Gördük ki DNA tek başına yeterli değil. Eğitim, iyi bir CEO olmak için çok önemli. Bunun dışında uyum sağlama ve öğrenme becerisi de büyük önem taşıyor. Geleceğin CEO'larında bu özelliklere sahip olanlar öne çıkacak. Ayrıca geleceğin CEO'ları eskisine göre daha insancıl. Duygusal zeka daha çok önem kazanıyor. Motive etme, etkileme konularında daha çok başarılı olacaklar. Dinleme, öğrenme becerisi önemli olacak. Hatalarını tanımaları ve değişime ayak uydurmaları istenecek. Artık hiyerarşik şef değil takım lideri olmalarını istiyoruz. Çalışanları motive etmek için misyon ve vizyonu bütün ekibe aktarmayı bilmeliler.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz