Talep çok yetenek az

"Esnek, çok yönlü, sevilen ve ikna edici liderlere ilgi artacak"

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Talep çok yetenek az

Capital: Kriz CEO'ları, üst düzey yöneticileri nasıl etkiledi?
- Dünyada krizle birlikte büyük bir güven sorunu yaşandı. Özellikle yönetim kurulları ile CEO'lar arasında ciddi problemler oldu. Bundan sonra şirketlerde yönetim kurulları ile CEO'ların daha çok birlikte çalıştığını göreceğiz.

Capital: Peki kriz CEO ücretlerini nasıl etkiledi?
- Yönetici arzının azlığından dolayı ücretler azalmadı sadece paketlerin içeriğinde çok az değişiklik oldu. Eskiden CEO'ların ücret paketlerinde bonuslar çok önemliydi. Şimdi ise uzun vadeli kazanç öne çıktı. Artık CEO'ların ücret paketleri de şirketin uzun dönemli sonuçlarına göre belirlenecek.

"Türkiye'den yılda 400 CEO bulacağız"
İSTANBUL MERKEZ Türkiye'nin potansiyeli çok büyük. Siyasi ve ekonomik anlamda çok başarılı oldu. Bölgeye ve Avrupa'ya örnek oldu. Biz de Coca-Cola gibi uluslararası müşterilerimizi takip ederek istanbul'u merkez yapmaya karar verdik. Dedik ki eğer Coca-Cola Ortadoğu, Asya ve Kuzey Afrika'daki operasyonlarını istanbul'dan yürütüyorsa biz de aynı stratejiyi izlemeliyiz. Türkiye ve istanbul'u bu bölgelerdeki operasyonlarımızın merkezi olarak belirledik.
4 KAT ARTACAK
Korn Ferry'nin Türkiye ofisine Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetleri'nin de aralarında olduğu 35 ülkeyi bağladık. Bu 35 ülke için CEO'lar ağırlıklı olarak istanbul'dan seçilecek. Eskiden Türkiye'de ortalama bir yılda 100 CEO ve üst düzey yönetici bulurken şimdi bu sayı 400'e çıkacak. Bu CEO'ları Türkiye'den seçip bölgedeki ülkelerde işe yerleştireceğiz. Bu gelişme, hem yurtdışındaki Türk CEO'ların sayısını hem de önemini artıracak.

"Türkiye, dünyanın en büyük yetenek ihracatçısı
MOBILITE YAVAŞLADI
Unilever, Coca-Cola, Kraft, Microsoft gibi Çin'de faaliyet gösteren uluslararası şirketler buradaki ofislerine yurtdışında okumuş Çinli yöneticileri tercih ediyordu. Bugün artık bu olanakları yok. Uluslararası şirketler yöneticilerinin bir kısmını Çin'den istihdam etmek zorunda. Ayrıca bugün büyük şirketler kolaylıkla Avrupalı yöneticilerini, Asya'ya veya Latin Amerika'daki ülkelere transfer edemiyor. Bugün bizim en büyük problemimizi, Kuzey Amerikalıl ve Avrupalı yöneticilerin aileleriyle birlikte yurtdışına çalışmaya gitmek istememesi oluşturuyor. Dolayısıyla artık dünyada Batılı insan kaynağı mobilitesi yavaşladı.
TÜRKİYE TEK İSTİSNA
Tek istisna ise Türkiye. Türkiye dünyanın en büyük yetenek ihracatçısı konumunda. Ancak her şeyden önce Türk şirketleri bundan yararlanıyor. Yeteneklerini dünyanın dört bir tarafındaki yatırımlarına yolluyorlar. Yeni dönem özellikle Türk yöneticiler için çok avantajlı olacak. Yurtdışında kariyer konusunda Türk yöneticileri çok şanslı buluyorum. Son 10 yılda, Türk yöneticiler öncelikli olarak gelişmekte olan pazarlarda çok büyük başarılar elde etti. Buna örnek olarak Rusya'daki bankacılık sektörünü gösterebiliriz. Ayrıca Türk yöneticiler, Türkiye'de uluslararası firmalarda başladıkları profesyonel hayatlarını aynı şirketin dış pazarlardaki bölümlerinde ilerletiyor ve önemli sorumluluklar alıyorlar. Bugün P&G'nin Asya sorumlusu bir Türk. Birçok uluslararası şirketin önemli pozisyonlarında Türk yöneticiler var.

BREZİLYALILARLA BENZERLİK
Brezilyalılar ile Türk yöneticiler birbirlerine çok benziyor. Sadece Brezilyalılar, daha az seyahat etmeyi seviyor. Buna karşın Türkler yurtdışında iş bulmaya çok daha hazır. Çinli yöneticilere ise dünyada çok fazla talep yok. Hindistan'da yöneticiler arasında çok büyük seviye farkı var. Çok iyi mühendisler var. Ancak çok iyi yönetici bulmakta sorun yaşanıyor. Hindistan'dan çok iyi mühendisler çıkmasına karşın çok iyi yöneticiler çıkmıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz