Talep çok yetenek az

"Esnek, çok yönlü, sevilen ve ikna edici liderlere ilgi artacak"

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Talep çok yetenek az


"İyi CEO bulmak zorlaştı"
YÖNETİCİ TALEBİ ARTTI
Son yıllarda iyi CEO bulmak çok daha zorlaştı. Eskiden gelişmekte olan ülkelerden çok fazla yönetici talebi almıyorduk. Dolayısıyla talep daha az ve Batılı ülkelerden geliyordu. Şimdi ise gelişmekte olan ülkelerden çok daha fazla yönetici talebi geliyor. Ayrıca eskiden çok uluslu şirketler yurtdışı rotasyon programları uyguluyordu. Nestle, Unilever veya Coca-Cola'da çalışıyorsanız ailenizle birlikte birkaç yıllığına Asya, Latin Amerika ve Ortadoğu'ya gidebiliyordunuz.
MALİYETİ 3 KATI
Bugün ise pazarda rekabetin artmasıyla bu şirketler için yurtdışına çalışan göndermenin maliyeti önemli ölçüde arttı. Son araştırmalara göre yerel bir yönetici istihdam etmek yerine yurtdışından yönetici göndermenin maliyeti 3 kat daha fazla. Dolayısıyla büyük şirketler, yurtdışı rotasyon programlarını kaldırdı veya büyük ölçüde sınırladı. Dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerde çok büyük yönetici talebi bulunuyor.
HIZLI BÜYÜME SORUNU
Önümüzdeki dönemde kurum kültürü oluşturma konusu, çok önemli hale gelecek. Hızlı büyüyen yapılarda ancak kurum kültürünü oluşturursanız performansınızı artırırsınız. Kurum kültürünüz, değerleriniz ve etik anlayışınız yoksa çok hızlı büyüdüğünüzde başarınızı devam ettirmeniz çok da kolay değil. Bu konu, geleceğin çok önemli sorunları arasında. Çok fazla Rus müşterimiz, "Çok sayıda kişiyi işe alacağım. Ancak bu kişilerin bizimle aynı değerlere sahip olup olmadığını bilemiyorum" diyor. Sonuçta kurum kültürü, ahlak ve ortak değerlere sahip olmak bilgi ve yetenekten çok daha önemli hale geliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz