Tarım kredilerinde büyümeye devam edeceğiz

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat ince, tarım ve tarım bankacılığı konusundaki sorularımızı yanıtladı.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tarım kredilerinde büyümeye devam edeceğiz
Tarım kredilerinde bankacılık sektörünün öncü isimlerinden biri ofan İş Bankası, 2011 yılında bu alanda 1 milyar TL’lik kredi kullandırdı. 2012’de de sektörel büyümenin altında kalmayacak şekilde bu alana kredi kullandırmaya devam edeceklerini söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, “ Çiftçilere ihtiyaç duydukları çok çeşitli alanlarda finansman çözümleri sunuyoruz” diyor. Türkiye ekonomisi içinde önemli bir yere sahip olan tarım sektörüne özellikle 2000’li yıllardan itibaren özel bankaların da ilgisi artmaya başladı. 2011 yılı itibariyle bankaların tarım sektörüne kullandırdığı kredi miktarı 31 milyar TL’ye yaklaştı. Bu alanda 2011 itibariyle 1 milyar TL kredi kullandıran Iş Bankası’nın hedefi, sektöre! büyümeye bağlı olarak tarım kredileri miktarını artırmaya devam etmek. Bankacılık sektörünün tarıma kullandırdığı miktar 31 milyar TL seviyelerinde. Bu rakam sektörde kullandırılan toplam kredilerin yüzde 4’üne denk geliyor. Orta ve uzun vadede bu payın tarım sektöründeki gelişmelere paralel olarak artacağını söyleyen Iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat ince, tarım ve tarım bankacılığı konusundaki sorularımıza şu yanıtları veriyor:

İş Bankası’nın tarım kredilerine bakış açısı nedir?

- Bankamızca kredilendirmeye konu edilmesi tercih edilen tarımsal üretim faaliyetleri; üreticinin üretim, finansman, pazarlama gibi tüm kararları kendi başına aldığı, dünyanın ve sektörün gerçeklerinden belirli ölçüde kopuk olarak nitelendirilebilecek bir üretim modeli değil. “Değer zincirleri” içerisinde bilinçli ve doğru tarım uygulamaları şeklinde oluyor. Zira tarımsal üretimin sürdürülebilirliği bilanço büyüklüğünden ve çeşitli rasyolardan bağımsız olarak, “üretilen türde ve nitelikte ürüne alıcı bulunması” sorununun çözülmesine bağlı. Önümüzdeki dönemde bu tip üretim modellerinin içinde yer alan üreticilere çeşitli kolaylıklar sunarak, mevcut tarımsal kredi ürünlerimizin derinleştirilmesi ve çeşitlendirilmesi planlanıyor.

2011 yılında ne kadarlık tarım kredisi kullandırdınız? 2012 yılında hedefiniz nedir?

2011 yılı itibarı ile Türkiye Iş Bankası tarafından tarım sektörüne kullandırılan kredilerin bakiyesi yaklaşık 1 milyar TL seviyesine ulaştı. 2012 yılında bankamız tarım kredilerinin hem sektörün hem de sektördeki kredi hacmi büyüme potansiyelinin altında kalmayacak şekilde sorunsuz büyütülmesi hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz