Telaşsız yumuşak büyüyeceğiz

Zeynep Erkunt’la şirketin yola çıkış hikayesini, bugün geldiği noktayı ve gelecek hedeflerini konuştuk.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Telaşsız yumuşak büyüyeceğiz
O sanayici bir babanın kızı. Aile şirketinde çalışmayı tercih etti. Başarılı olmak için hemen her kademede yılmadan çalıştı. Sonra Erkunt Traktör’ü kurdu ve şirketini 8 yılda pazar 3’üncüsü yaptı. Şirketini telaşsız, yanlış büyümenin maliyetlerine katlanmadan, yumuşak bir çizgi ile büyütmek istediğini söylüyor. “1’incinin pazar payı yüzde 52. Onu yakalamak kolay değil” diyen Erkunt, 2-3 yıl içinde 2’nciliğe oturacaklarını anlatıyor. Sonra ise şirketin liderlik tırmanışı sürecek. Zeynep Erkunt, sanayici bir ailenin kızı. Eğitimi sonrasında aile şirketinde iş hayatına atıldı. Makine sektöründeki şirkette, sekreterlikten bilgi işleme finans grup başkanlığına kadar her kademede çalıştı. Ancak bir noktada aile şirketiyle yolunu ayırıp kendi işini kurdu. Erkunt Traktör de bu şekilde hayata geçti. Sadece 8 yıl önce, üstelik hiç yüzde 100 yerli üretimin olmadığı bir sektörde, cesur bir hamleyle pazara giriş yapan Erkunt, kısa zamanda büyük bir başarıya imza attı. Öncelikle 3 yıl boyunca çiftçinin ihtiyacını dinledi, ardından Türk mühendisliğini devreye alıp Erkunt Traktör’ü fark yaratacak modellerle sektöre soktu. Sadece üretim aşamasında değil, pazarlamada da sektörü ilklerle tanıştırdı. Bugün 31 şirketin mücadele ettiği bir sektörde, Zeynep Erkunt’un liderliğindeki şirket, sektörün üçüncü büyüğü konumunda. 300 milyon TL’lik bir ciroya sahip olan şirketin liderlik tırmanışı sürüyor. Sektörün üzerinde bir büyüme hızına sahip olduklarını belirten Zeynep Erkunt, “Birincinin pazar payı yüzde 52. Onu yakalamak kolay değil. Ama 2-3 yıl içinde ikinciliğe otururuz. Sonra onlarla nasıl rekabet ederiz diye çaba sarf ederiz” diye konuşuyor. Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt’la şirketin yola çıkış hikayesini, bugün geldiği noktayı ve gelecek hedeflerini konuştuk:

Capital: Sektördeki 31 şirket arasında en büyük üçüncüsünüz. 2003’te kurulmuş olmanıza rağmen çok kısa süre içinde çoğunluğu yabancı olan rakiplerinizin önüne geçtiniz. Bunu nasıl başardınız?
- Rekabetin çok ve sert olduğu bir sektörde yer alıyoruz. Çünkü alıcı sayısı belli, satıcı sayısı da günden güne arttığı için rekabet, çok sert bir şekilde ilerliyor. Piyasada gerçekten kıran kırana rekabet eden 5-6 şirket var. İthal edilen traktörler kapsamında, uluslararası şirketlerin Türkiye pazarını ve Türk çiftçisini bizim kadar iyi bilmemesi bir avantaj oluyor. 8 yaşını bile doldurmamış bir şirketin, nasıl pazarda 3’üncü olabildiği konusuna gelince... Ben 60 yıllık bir sanayici babanın evladıyım. Erkunt Döküm’ü kuran benim babam. Ben de 30 yıldır sanayinin içindeyim. Traktör şirketini kurmak da bize nasip oldu. Türkiye’de sanayiciliğin ne demek olduğunu yıllar önce öğrenmiştim. Dolayısıyla bu şirketi kurup da koltuğa oturduğum zaman o yıl iyiyse işlerin 2 yıl sonra taban yapacağını biliyordum. Biz o zaman önlem alıp şirketi yukarıda tutmak için çaba sarf ettik. Bunlardan en önemlisi, ihracata başlamaktı. Çünkü ihracat, her zaman kafanızı suyun üzerinde tutar. İkincisi, krizlerde hiçbir zaman geri çekilmemekti. Yani gerek yatırım gerek iletişim açısından “Kriz var kabuğumuza çekilelim” anlayışı çok yanlış. Krizlerde her zaman rezerv tutmayı bilmek lazım. 60 yıllık geçmiş bunu da öğretti. Tüm bu altyapı çalışmalarıyla 8 yılda bu noktaya gelebildik. Ama en önemlisi de çiftçinin istediği ürünü üretmek, o da sadece bize mahsus bir şey. Çünkü biz lisans üretim yapmıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz