Topaloğlu'nun derin tutkusu

Servet Topaloğlu, puroya dair her türlü inceliği, puro içmenin ritüelini ve puroyla ilişkisini şöyle paylaştı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Topaloğlu'nun derin tutkusu

Kıyafet de Che gibi gerilla kıyafetlerinden, Churchill gibi smokine kadar uzanan bir yelpazede olabilir. Ancak mutlak suretle bulunduğunuz ortamla uyumlu olmalı. Ayrıca ayrıntı ve aksesuarlarda dikkatle seçilmesi gereken kombinasyonlar olmalı. Başlangıç yıllarının tersine, puroyla ilgili ne kadar fazla olgunlaşırsanız, bunu dış dünyaya o kadar az göstermeye dikkat ediyorsunuz, ta ki sizin gibi bir puro tutkunu bulana kadar...

Capital: Peki uyumlu içecekler neler?
- Ron Zacapa, Davidoff Cognac, Hine Cigar Reserve Cognac, malt viskiler veya sert bir kahve. İçki puronun yanında bardak bardak içilmemeli. Tadımlık, ağzı aromalandırmak için olmalı. Kahve de özellikle sert olmalı. Kremalı kahveler olmaz. Bir de bir puro içmek için en az 1 saatinizi ayırmanız gerekir. Eğer söndürülüp tekrar yakılacaksa da söndürülen bir puro 8-9 saat geçmeden tüketilmeli.

Capital: Puronun yanında giden müzikler hangileri?
- Mascagni’den Cavalleria Rusticana, Leoncavallo’dan Pagliacci, Coppola-Nino Rota’dan the Godfather Suite, Ennio Morricone’den Once Upon a Time in America, II Canto di Malavita. Bunların yanı sıra smooth jazz, Amerikan blues, Küba halk şarkıları gibi ortama göre seçilmesi gereken pek çok alternatif mevcut.

Capital: Purolarınızı nerelerden alıyorsunuz?
- Avrupa’da çok güzel puro kulüpleri var. Yurtdışına çıktığımda o kulüplere gider, oradan alırım. O kulüplerdeki ambiyansı seviyorum. Dünyanın her yerinden gelen purolar orada nemlendirilmiş büyük bir odada teker teker sergilenir. Güzel deri koltuklarda oturarak, bunları deneme fırsatı bulursunuz. Vakte ihtiyacınız olduğunda, oyalanmanız için mekanda televizyon da vardır ve ekranda hep bir ekonomi kanalı açıktır, Romu, viskisi ya da kahvesiyle purosunu test edenler bir taraftan da ekrana bakar, gündemden kopmaz. Genellikle öğle saatlerinde yoğunluk oldukça fazladır. Test etmek istediğiniz puroyu alır, koltuğunuzda oturur ve keyfe başlarsınız. Puro içerken kimseyle konuşma ihtiyacı pek olmuyor. Puronun öyle bir dünyası var. Orada test ettiğiniz puro artık sizin bir saatlik arkadaşınız. Puro bittikten sonra da tekrar normal hayata dönersiniz. Yurtdışına her çıkışımda fırsat bulabilirsem, 1-1,5 saatlik kaçamaklar yapar, o kulüplere gider, beğendiğim purolardan bir harmanlama yaparak, satın alırım. Genelde her gidişimde hep aynı kişileri görürüm.

Capital: Türkiye’de puro aldığınız yerler yok mu?
- Maalesef yok. Olanlar son derece az çeşitte klasik kutu purolar satıyor. Siz ise belli bir aşamadan sonra farklı tatlar arıyorsunuz. Özel üretim puroları denemek istiyorsunuz. Avrupa’da sözünü ettiğimiz puro kulüplerinde purolar çok özel şekilde harmanlanmış, sır olarak tutulan tütün karışımlarından yapılmış olarak servis ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz