Türkiye kartını iyi oynamalı

Uluslararası Enerji Ajansı-IEA Başekonomisti Fatih Birol,sorularımızı yanıtladı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye kartını iyi oynamalı


Türkiye’ye dönecek olursak, enerji alanında öncelikle yapılması gerekenler sizce neler?
Öncelikle Türkiye’nin normal şartlar altında enerjide dışa bağımlılığı artacak. İkincisi, dünyadaki enerji fiyatlarının da artacağını düşünürsek Türkiye’nin enerjiye ödeyeceği para ve böylelikle cari açığa gelecek yük artacak. Üçüncüsü ise Türkiye’nin petrol ve doğalgazı satın aldığı ülkeler zor ülkeler olduğu için dış politikası ile enerji politikası çok iç içe olacak. Bu Türkiye gibi ekonomisi hızla gelişen, ciddi istikrar sağlamış bir ülke için önemli bir handikap.

Peki, ne yapılabilir?
Dürüst olmak gerekirse kimsenin elinde sihirli bir değnek olduğunu düşünmüyorum. Bir günden ikinci güne bunlar değişemez. Ama ciddi, uzun vadeli ve sabırlı politikalar izleyerek bunlar değiştirilebilir. Bunların başında Türkiye’nin Irak ile ilgili fırsatları gözetmesi gerekiyor. Türkiye’nin ilgilenmesi gereken ülkenin Irak olduğunu vurgulayarak söylüyorum. Irak çok ciddi petrol ve doğalgaz yataklarına sahip. Yakın bir zamanda siyasi sorunlarını hallettikten sonra, GSMH’sı 15 yıl içerisinde şu andaki Suudi Arabistan’a eşit olacak. Hemen yanı başımıza bir Suudi Arabistan geliyor. Türkiye eğer kartlarını iyi oynarsa, bu kadar zengin bir komşudan dolayı enerji, inşaat, gıda, teknoloji, altyapı gibi birçok alanda büyük bir ekonomik patlama yaşayacak. Çok fazla sevilmeyen ama benim yine üzerinde durduğum bir konu var, o da enerjinin daha verimli kullanılması. Türkiye’de enerji çok verimsiz kullanılıyor. Bunun için çok ciddi standartlar, normlar getirilmeli. Mesela beyaz eşyaların, otomobillerin A sınıfı olması lazım, karar vericilerin verimli enerji altyapısını teşvik edecek finansal teşvikler getirmesi gerek. Bunlar takip edilmeli ve zorunluluk haline getirilmeli. Üçüncü konu ise nükleer enerji.

Siz nükleer enerjinin Türkiye için zorunluluk olduğunu düşünüyorsunuz...

Evet, nükleer enerjiden Türkiye’nin mutlaka faydalanması gerektiğini düşünüyorum. Ama nükleer enerjide hangi teknolojileri ve hangi ortakları seçeceğiniz önemli. Burada dikkatli davranılması gerekiyor.

“YABANCI İLGİSİ SÜRECEK”
ELEKTRİĞİN ŞANSI YÜKSEK
Enerji Borsası kurulsun ya da kurulmasın Türkiye enerji sektörüne yabancı ilgisinin giderek artacağını düşünüyorum. Türkiye özellikle elektrik sektöründe yabancı yatırım çekme konusunda önemli bir şansa sahip. Avrupa’nın ve kısa bir dönem içinde de Asya’nın Türkiye’ye ilgisi artacak.
YATIRIM İÇİN ALAN YOK
Çünkü, Avrupa’daki elektrik talebi yüzde 1 bile büyümüyor. Büyük şirketlerin yatırım yapacak alanları yok. Yatırım yapmak için büyümenin ve ekonomik ve politik istikrarın Türkiye gibi ülkelere bakıyorlar. Türkiye’yi diğer ülkelerle kıyaslayacaklar ve yatırım şartları onlar için uygun olursa Türkiye’ye gelecekler. Son zamanlarda bazı yabancı şirketlerle Türk şirketler ortaklığa gidiyor. Bunlar iyi haberler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz