Türkiye'de Bulut 2013'te yüzde 54 büyüyecek

Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan ile bulut bilişimin dünya ve Türkiye’de gelişimini ve geleceğini konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'de Bulut 2013'te yüzde 54 büyüyecek
Son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren bulut bilişim şirketlere önemli bir maliyet avantajı sağlıyor. İlk yatırım maliyetini sıfıra indirmesi ve operasyonel maliyetleri düşürmesi nedeniyle şirketler tarafından tercih edilen sektörün geleceği de parlak görünüyor. Bulut bilişimin 2015 yılında dünya çapında gelirinin 170 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Global pazarda 2013 yılında telekomünikasyon hizmetlerinde beklenen büyüme yüzde 4 iken, bulut hizmetlerindeki büyümenin yüzde 26 seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor. Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin 2011 yılında bulut hizmetleri altyapısı için yaptıkları yatırımın 11 milyar doları geçtiğini, şirket sayısının da ikiye katlandığını söylüyor. Doğan’a göre, bugün bulut bilişime perakende sektörü ile küçük ve orta ölçekli firmalar başta olmak üzere tüm sektörler ve kurumsal şirketler talep mevcut. Doğan, Türkiye’de bulut bilişim hizmetlerinde 2013 yılında yüzde 54 büyüme beklediklerini de açıklıyor. Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan ile bulut bilişimin dünya ve Türkiye’de gelişimini ve geleceğini konuştuk:

Bulut bilişime şirketler ne kadar yatırım yapıyor?

- Bulut bilişim şirketlerinin 2011 yılında bulut hizmetleri altyapısı için yaptıkları yatırım 11 milyar doları geçti. Bulut hizmet sağlayıcılarının sayısı 2008 yılında yaklaşık 50 iken, 2011 yılı sonunda 100’e çıktı. Her geçen gün yenilikçi bulut bilişim hizmetleri sağlayıcıları ve iş ortakları pazardaki yerlerini alıyor. Bu trendin hızlı şekilde devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Bugün sektörün dünyada yarattığı büyüklük ne kadara ulaştı? Gelecekte ne kadar olacak?
- Bulut bilişimin 2015 yılında dünya çapında gelirinin 170 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Global pazarda 2013 yılında telekomünikasyon hizmetlerinde beklenen büyüme yüzde 4 iken, bulut hizmetlerindeki büyümenin yüzde 26 seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de ise bulut bilişim hizmetlerindeki büyümenin 2013 yılında yüzde 54 seviyesinde olması öngörülüyor. Dünyada bulut bilişim pazarındaki en büyük büyüme potansiyeli SaaS hizmetlerinde. 2015 yılında SaaS kullanımındaki büyüme beklentisi yüzde 16. Bu da yaklaşık 26 milyar dolarlık bir gelir beklentisi var demek. Türkiye’de ise SaaS kullanımındaki büyümenin 2015 yılına kadar yüzde 25’e ulaşması bekleniyor.

Şirketler bulut bilişim ile hangi hizmetleri alabiliyor?

Kullanım şekilleri “kullandıkça öde” (Pay-as-you-go) ya da kiralama yöntemiyle yapılıyor. Mevcut hizmetleri 5 başlık altında özetleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz