Türkiye'nin çok büyük yatırımlara ihtiyacı var

Geldiğimiz nokta hiçbir zaman arzu edilen nokta değil. Daha büyüğünü yapmalı.

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin çok büyük yatırımlara ihtiyacı var


Capital: Tarımda neler var, neler yetiştiriyorsunuz?
- Hayvanların yem ihtiyacı için ot ve mısır yetiştiriyoruz. Bir de İzmir'de narenciye bahçemiz var. Ama o, işimizin önemli bir kısmı değil.

Capital:
Tarım ve hayvancılıkta gelecek planınız, gelmek istediğiniz nokta nedir?
- Bunun hududu yok. Yine büyüyoruz. 2011'de yüzde 40-50 gibi büyüme hedefliyoruz. 20 bin hayvan, 30 bin başa çıkacak. Amerika ve Avrupa'dan bin hayvan ithal edip sütü 2 katına çıkarmak istiyoruz. Bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak. Bizim en büyük sıkıntımız arazi. 50 bine çıkmak için daha geniş arazide tarım yapmamız gerekiyor. Geldiğimiz nokta hiçbir zaman arzu edilen nokta değil. Daha büyüğünü yapmalı. Çünkü, Türkiye'nin çok büyük yatırıma ihtiyacı var. Avrupa'yı Amerika'yı gezdiğim zaman Türkiye'de hiçbir şey yapılmadığını görüyoruz. Düne göre nasıldı dersen, düne göre çok iyi ama kafi değil.

Capital: Bir de Saray Çiftliği adlı gıda markanız var? Bu markanın büyüklüğü, konumu nereye geldi?
- Saray Çiftliği'nde sucuk, salam, sosis, parça et, peynir, yoğurt, ayran, süt satıyoruz. Hayvancılıkta büyüğüz ama sütte Ülker, Pınar gibi çok büyükler var. Bizim 25-30 tane, alanı 100-120 metrekare arasında değişen küçük mağazalarımız var. Kayseri, Niğde, Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep gibi şehirlerde bulunan mağazalarımızda sadece kendi ürünlerinizi satıyoruz.

Capital: Büyük perakende zincirlerine girmeyi düşünmüyor musunuz?
- Onların şartları bize göre değil. Çok büyük miktarda raf ücreti alıyorlar. Bu, bazen 1 milyon bazen 1,5 milyon dolardan aşağı değil. Toptancı olarak sadece Metro'da varız. Çünkü onlar bu yüksek bedelleri almıyor.

Capital:  Besi hayvanlarını nereden alıyorsunuz?
- 17 bin hayvan mevcudumuz var, ama bu bir yıl boyunca 30 bin oluyor. Bunun 10-12 binini Kars ve Erzurum'dan, bir kısmını Adana'dan, Çukurova'dan, Ege'den, Trakya'dan, Orta Anadolu'dan alıyoruz. Aslına bakarsanız Türkiye'nin her tarafından alıyoruz diyebiliriz.

Capital: Hayvancılıktaki yatırımlarınızın geri dönüşünü kaç yılda aldınız?
- 3-5 kuruş para kazanırsak bu büyümeye gidiyor. Devamlı yeni yatırım yapıyoruz. Bunun sonu da gelmeyecek. 50 bin büyük başa çıktığımız zaman 50 bin dönüm arazide tarım yapmanız gerekiyor. Her yıl 70- 80 bin ton mısır silajı yapıyoruz. Mısırı tane mısır olarak biçiyoruz.

Capital:
Son dönemlerde tarım ve hayvancılık oldukça popüler. Bu alan şu anda gelecek vaat eden bir iş mi?
Hükümet de "Teşvik edeceğim" diyor, kısmen ediyor ama bu yeterli değil. Bu teşvikleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı veriyor. Mesela yemde ekim yaptığınız zaman dönüm başına para alıyorsunuz. Sütte çok az teşvik var. Ette de sıkıntı yaşanıyor. Çünkü süte talep az olduğu için inekler elden çıkarılıyor. Şimdi canlı hayvan ve et ithal etmeye başladılar. Oysa dışarıdan her canlı hayvan ithal edildiği zaman 50-100 kişi bu işi bırakıyor. Ama bu işe girmek isteyenlere mutlaka tavsiye ederim. Bunu milli bir görev kabul ediyorum. Türkiye'nin et, hatta buğday ithaletmesi gülünç bir şey oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz