Unutulmaz itirazları

İş insanlarının bugüne kadar yaptıkları en önemli itirazları, bu itirazların çalıştıkları kurumlara ve kariyerlerine etkilerini araştırdık.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Unutulmaz itirazları
Hacıoğlu’nun dikkate alınmayan itirazının öyküsü adeta şirketler için ders niteliğinde. Bu kritik itirazı Hacıoğlu’ndan dinliyoruz: “Söz konusu olay bir ürünümüzün üretim süreciyle ilgiliydi. Şirkette yönetim kurulu üyelerinden biri, bu ürünün 3,5 milyon TL yatırımla üretilebileceğini iddia ediyordu. Ben ise bu ürünün üretilebilmesi için daha fazla yatırım yapılması gerektiğini ve ürünle ilgili çok fazla teknik farklılıklar olduğunu savunuyordum. Yapılan toplantı akabinde yönetim benim şerhime rağmen yatırım yapılmasına karar verdi. Şirket 3,5 milyon TL yatırımı yaptı, ürün üretildi ve sevk edildi. Fakat ne yazık ki satılan malın istenilen kalitede olmaması sebebiyle müşterilerden 800 bin dolar tazminat ödenmesi yönünde talep geldi. Daha da önemlisi çok önemli potansiyel bir ihracat müşterisi kaybedildi.”

ÖZKAN'IN BÜYÜK DİRENİŞİ
Mondi Endüstriyel Torba Türkiye CEO’su Kaan Özkan ise bu yöneticilerden değil. Özkan, yıllar önce çalıştığı uluslararası bir şirkette, yurtdışındaki fabrikasının lojistik avantaj nedeniyle taşınmasını önerdi. Detaylı bir çalışma yaptı. Yaptığı hesaba göre taşınma maliyetinin geri dönüşü 3 yıl gibi kısa bir süreydi. Tren yolunun yanında olan yeni lokasyon, ürünleri hızlı ve düşük maliyetli ulaştırmak için büyük avantaj sağlıyordu. Türkiye’ye 3 yıl için gelmiş olan ve Türkiye’deki yönetim süresi 2 yıl sonra dolacak olan yabancı CFO, bu fikrin sunulmasına dahi izin vermedi. Çünkü projenin harcaması kendi yönetimi zamanında yapılacak, geri dönüşü ise bir sonraki yönetim zamanında olacaktı. Özkan, bu durumda neler yaptığını şöyle anlatıyor: “Bu karara karşı çıkmak için epey düşündüm. Çünkü yönetim kurulunda değildim ve icracı bir pozisyondaydım. Üstelik benim kariyer planımı yapan kişinin kararına karşı çıkacaktım. Sonuçta doğru kararın grubun global çıkarları için bunun bilgisini vermek olduğuna karar verdim ve raporumu yurtdışındaki şirket merkezine yazdım. Bundan sonra CFO ile aramız hiç iyi olmadı, bana bilgisi harici hareket etmemem gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Ancak, birkaç ay sonra projenin daha detaylı incelenmesi için bir ekip gönderildi ve analiz sonucu projenin uygulanabilirliğine karar verildi.”

İHRACATTA İLK MÜŞTERİ GETİREN İTİRAZ
Erkunt Traktör’ün kurucusu Zeynep Erkunt, müşterisine itiraz eden ender yöneticilerden... 1990 yılında aile şirketi döküm fabrikasında satış müdürlüğü yapan Er-kunt, o dönem büyük çabalarla ihracata başladıklarını belirtiyor. İlk ihracat şirketlerinin de Almanya’da kurulu büyük bir transmisyon fabrikası olduğunu söylüyor. Ancak Erkunt’un büyük hayallerle başlayan ihracat macerası kısa zamanda anlaşılması güç bir sürece dönüşüyor. Her ay düzenli sipariş beklerken bir ay 15, bir ay 30, sonraki 2 ay ise hiç sipariş alamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz