Üreticiyi yeni teknolojilerin gücüyle donatıyoruz”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş sorularımızı yanıtladı.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Üreticiyi yeni teknolojilerin gücüyle donatıyoruz”
Turkcell “akıllı tarım” uygulamalarıyla çiftçilerin hayatlarını kolaylaştırıyor. Hem tarım hem hayvancılığa yönelik GSM çözümleri sunan Turkcell'in genel müdür yardımcısı Selen Kocabaş, “Uzaktan yönetim ve takip mantığıyla seraya gitme zorunluluğu ortadan kalkıyor. Böylece enerji tasarrufu elde ediliyor. Büyükbaş hayvanların özeffikle süt ineklerinin kızışmışlık seviyesini ölçebiliyoruz. Balık çiftliklerinde su sıcaklık ve değerleri ölçülebiliyor. Angusların adım sayısı sayılabiliyor. Sıcaklık ve nem değerleri eş zamanlı takip edilebiliyor” diyor. GSM teknolojileri o kadar gelişti ki çiftçilerin hayatım son derece kolaylaştırdı. Örneğin Çin’in Jiangsu bölgesinde yapılan Akıllı Balık Üretimi projesiyle balıkların bulunduğu göldeki su ve sıcaklığı hem kontrol ediliyor hem yönetilebiliyor. Merkezde toplanan su kalitesi bilgisine göre gerekli durumlarda kişilere alarm gönderilebiliyor. Böylece enerji tasarrufu sağlanırken ayrıca balık çiftliğinin verimliliği de artırılıyor. Bu sistem hem merkezi bilgisayarlardan hem android bazlı geliştirilmiş olan akıllı telefon uygulamalarından izlenebiliyor. Turkcell de bu konudaki ürün ve hizmetleriyle öne çıkan şirketlerden biri. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, “Tarım ve hayvancılığa yönelik hizmetlerimizi ‘Akıllı Tarım’ olarak adlandırıyoruz. Akıllı Tarım, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi, kalite ve verimliliklerinin yükseltilmesi, uygun koşullarda korunması, işlenip değerlendirilmesi ve pazarlanması süreçlerinde üreticiyi yeni teknolojilerin gücüyle donatıyor” diye konuşuyor. Kocabaş’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Tarımda GSM kullanımına ilişkin dünya hangi noktada? Dünyadaki en iyi uygulamalardan örnekler verir misiniz?
En çok hangi ülkede tarımda GSM’den yararlanılıyor?

- Dünyada tarım alanında özellikle GSM üzerinden Makineler Arası iletişim (M2M) teknolojileri oldukça yoğun ve farklı nedenlerle kullanılıyor. Örneğin Güney Kore’de kavun tarımı yapan çiftçiler tarla ve ekinlerini uzaktan izleyebiliyor. Bu çiftçilerin çoğu sera ve tarlalarına birkaç saat uzaklıkta yaşadıkları için her an ekinlerinin bulunduğu ortam ve toprak sıcaklığını izlemeleri ancak M2M sistemleri kullanarak mümkün. Kurdukları sistem sayesinde akıllı telefonları üzerinden tarlamdaki sensörler üzerinden aldıkları tüm değerleri anlık olarak takip edebiliyorlar. Böylece hem zamandan hem maliyetten tasarruf ederek daha verimli üretim yapmış oluyorlar. Amerika’da M2M tarım sistemleri ayrıca sulama için de kullanılıyor.

“Verimlilik artıyor”
Peki hayvansal üretime özel çözümlerinizden bahseder misiniz?

HAYVANCILIKTA ETKİN KULLANIM
Sıcaklık değerlerinin ve çevresel etkilerin takibinin önemli olduğu tavuk çiftlikleri, yumurta üretim çiftlikleri, meralar, et üretim tesisleri gibi noktalarda Turkcell M2M çözümleri kullanılıyor. Pek çok hizmeti sağlayabiliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz