Veri güvenliğinde elektrik çok önemli

Fatih Öztekin, verilerin güvenliği için elektriğin güvenli olması gerektiğini düşünüyor.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Veri güvenliğinde elektrik çok önemli
Veri merkezlerinde elektrik niçin kritik öneme sahip?
- Bir cihaz, işlevleri ve teknolojisi nedeniyle “kritik” olarak görülüyorsa, bu cihazın güç kaynağı da güvenilir olmalı, parazitten ve ciddi kesinti risklerinden arındırılmalıdır. Söylediğim çok basit gibi görünse bile, bir ameliyathane, hassas elektronik cihazların üretim hattı, petrokimya rafinerisi veya bir veri merkezi somut örnekleri üzerinden düşünüldüğünde bu yorum tam olarak yerini buluyor. Saydığım tüm bu uygulamalar ve benzeri süreklilik gerektiren diğer tüm uygulama alanları, güvenilir bir ortakla çalışmayı son derece önemli kılar. Bu ortak, elektrik enerjisinin kritik olduğu her sektörde, on yıllar boyunca çalışmış tedarikçi olmalı. ABB, tam da bu konuda devreye giriyor. 1890’lı yıllardan bugüne elektrik enerjisinin üretiminden tüketimine ve endüstriyel otomasyona kadar 100’den fazla ülkede 145 bin çalışanımızla faaliyet gösteriyoruz.

Sizce veri merkezi pazarının öncelikleri neler?

- Bankalardan sigorta firmalarına, oradan telekomünikasyon firmalarına ve internet servis sağlayıcılarına kadar giderek artan sayıda özel ve kamu kuruluşunun kritik noktasını veri merkezleri oluşturuyor. Veri toplama, depolama ve yönetim süreçleri ciddi sonuçlara yol açabilecek veri kaybını önlemek için azami düzeyde operasyon güvenliği gerektirir. Çünkü, dijital donanım, kendilerini besleyen güçteki aksamalara karşı son derece dayanıksızdır. Bu hassas teknolojik yapıların işletim ve bakım maliyetleri yüksektir. Sunucular her an çalışır, normalde 20 dereceye ayarlı klimalar, bilgiyi işlemekte kullanılan her vat enerji için, bir vat enerji gerektirir. Bir veri merkezi, aynı boyutlardaki sıradan bir ofisle karşılaştırıldığında 15-20 kat daha fazla enerji tüketir. Tüm bunlar, tesislerin maliyeti üzerinde etkilidir. Bir ofis binası inşa edildiğinde, işin elektrik ve mekanik bölümü genellikle toplam yatırımın yüzde 15’ini bulur. Ancak, veri merkezlerinde bu oran yüzde 70’lere kadar çıkar. Bilginin işlenmesi için giderek artan bu talebin bir de ilave etkisi vardır: Yeni teknolojiler her bir kabinde 20-22 kW arasında güç kullanılmasını talep ederken bu değer, geçmişte sadece 4-5 kW idi. Yoğun veri işleyen bu ortamlar, gelecekte dünyanın bir numaralı güç tüketicileri arasında yerini alacak. Böylece pazarın hızla değişen öncelikleri güvenlik, servis sürekliliği, ekonomik ve çevresel sürdürebilirlik olarak sıralanabilir.

Veri merkezlerinde kapasite maliyet ilişkisi nasıl?
- Maliyetlerdeki hiç durmayacakmış gibi görünen artışlar dengelenebilir. Veri merkezlerini çok farklı bakış açılarından, örneğin kurumsal stratejiler, son kullanıcılar ve onlara hizmet veren tasarımcılar (BT altyapı firmaları, elektrikli parça üreticileri, havalandırma soğutma sistemleri gibi) perspektifinden gündeme getirdiğinizde yerelleştirme, boyutlandırma, elektrik ve bilgi işlem gücü ve güvenlik açılarından en uygun seçimleri yapabilmek için uygun ortam da oluşturulmuş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz