Vodafone Çiftçi Tırı 4 milyon kişiye ulaştı

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, sorularımızı yanıtladı.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Vodafone Çiftçi Tırı 4 milyon kişiye ulaştı

Vodafone, “Connected Agriculture” araştırması kapsamında; ‘Mobil finansal servisler’, ‘Mobil bilgi platformu’, ‘Mobil ticaret’ ve ‘Tedarik zincirinde verimlilik’ olmak üzere dört başlıkta 12 farklı fırsat alanı ortaya koyuyor. Mobil bilgi platformu, mobil ödeme sistemleri, akıllı lojistik sistemleri gibi farklı kanallarla çiftçilerin iş yapma süreçlerini kolaylaştırmak ve etkinleşirmek üzere yola çıkan Vodafone, mobil iletişim teknolojileri aracılığıyla tarımsal değer zincirinde yüksek verimlilik elde edilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

“Connected Agriculture Araştırması”nın sonucunda ne gibi veriler elde ettiniz?
- 549 milyon kişinin Vodafone’un sunduğu 12 fırsat alanından faydalanması halinde, 10 yıl içinde Vodafone’un faaliyet gösterdiği 26 ülkede tarımdan elde edilen gelir 138 milyon dolar oranında artacak. Karbon salımı 5 mega ton oranında, sulama sürecinde kullanılan tatlı su kaybı ise yüzde 6 oranında azalacak. Araştırmanın sunduğu fırsat alanları arasında en yoğun şekilde ‘mobil finansal servisler’ ve ‘mobil bilgi platformu’ kalemlerinin çiftçilerin gelirinin artmasına katkıda bulunması bekleniyor. Tarım sektöründeki gelir artışının yüzde 75’inin bu iki alanda kat edilecek mesafe ile sağlanacağı öngörülüyor. Vodafone Türkiye olarak aldığımız tüm aksiyonlarda olduğu gibi çiftçi segmenti özelinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda da Vodafone Grubu’nun bilgi birikimi ve deneyimi bizler için çok değerli bir altyapı oluşturuyor. Sosyal bir iş modeli olarak hayata geçirdiğimiz Vodafone Çiftçi Kulübü ile 2009 yılından bu yana ülkemizde tarım sektörünün bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu fırsatlarla gelişmesi hedefiyle çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde de çiftçilerimizin iş ve yaşam kalitelerini artırmak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Tarımda GSM kullanımına ilişkin dünya hangi noktada? Dünyadaki en iyi uygulamalardan örnekler verir misiniz? En çok hangi ülkede tarımda GSM’den yararlanılıyor?

- Günümüzde tek başına nüfus artışı bile tarım sektörünün hayati önemini açıklamaya yetecek bir unsur. Bunun yanında, sektörün ekonomik kalkınmanın itici gücü olarak üstlendiği kritik rol, tüm dünya ülkelerinde yarattığı geniş istihdam olanakları gibi faktörleri de bir araya getirince; global ölçekte kırsal altyapı yatırımlarının ve tarımsal verimliliği artıracak diğer yatırımların değerini net bir şekilde görüyoruz. Dünya Bankası’nın verilerine göre, tarım sektörü yoksulların gelirlerinin artmasında diğer sektörlere oranla 4 kat daha etkin bir rol üstleniyor.
Aynı verilere göre, kişi başına gelirin 400-1.800 dolar arasında değiştiği ülkelerde, iş gücünün yüzde 40’ı tarım sektöründe çalışıyor. Tüm dünya ekonomilerinin yapıtaşı konumundaki tarım sektöründe global ölçekte bir değer ve verimlilik artışı sağlanması için sektörün bir sıçrama yapması, kalkınma hamlesini hızlandırması gerekiyor. Mobil iletişim teknolojilerinin ise bu ivmeyi yaratmak adına sunabileceği çok önemli avantajlar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz