Yeni alımlar peşindeyiz

Nihat Özdemir ile son 10 yılı ve şirketin performansını konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni alımlar peşindeyiz


Capital: Enerjiye ne kadar yatırım yapacaksınız?
- Enerjide toplam yatırımımız 3 milyar doları bulacak. Bu yatırımları yaparsak ve bundan sonra çıkacak dağıtım ihalelerinden de de birkaç bölge alabilirsek Türkiye'de enerji sektöründe çok önemli bir yere geleceğiz.

Capital: Bu iki alan dışında hangi alana bundan sonra ağırlık vereceksiniz?
- Bizim önemli sektörlerimizden biri de hava meydanları işletmeciliği. Şu anda da bu alanda çok hızlı büyüyoruz ve bu konuda elde ettiğimiz birikimi yurtdışına taşıdık. Kosova'nın başkenti Piriştina Havalimanı'nı satın aldık. Yine geçen yıl Mısır'da Kahire Havalimanı'nın 3'üncü terminalinin ihalesini kazandık. Şimdi ise Güney ve Orta Afrika'da yeni havalimanlarıyla ilgileniyoruz. Artık Afrika'nın kuzeyini bıraktık, aşağılara inmeye başladık. İnşallah buralarda da başarılı olacağız.

"7'DE 7 YAPIYORUZ"
PAZARLARI DA ÇALIŞIYOR

Bir memur haftada 5 gün çalışır. Özel sektörün ise yüzde 65'i, haftada 5,5 gün çalışır. Biz ise Limak Grubu olarak haftada 6 gün net çalışırız. Ancak bütün üst düzey yöneticilerim ve ben pazar günü de çalışırız. Yani 7'de 7 yaparız. Pazar günü dahil o gün fabrikalarda ne ürettiğimizi, elektrik santrallerimizde ne olduğunu, hava terminalimizden kaç yolcu geçtiğini, kaç uçağın inip kalktığını takip ederim.
HIZLI İŞ YAPMAK
Benim en büyük özelliğim bir işe girdiğim zaman ilk önce para kazanmak değildir. Ana hedefim başarmak ve işi zamanından önce bitirmektir. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yapım süresi 30 aydı. Ancak biz 18 ayda tamamladık. Böylece hiç hesapta olmayan gelir elde etmeye başladık.
12'NİN UĞURU
İhalelerde 12 rakamının uğuruna inanıyorum. Bugüne kadar katıldığımız ihalelerde hep verdiğimiz teklifin sonuna 12 rakamını ilave ettim. Bunun dışında sağ ayakla bir işe başlamanın uğuruna inanırım.
6'DA KALKIYOR
Hızlı ve kaliteli olmak için her işi birebir ve iyi takip etmek gerekiyor. Bu da kesinlikle çok çalışmakla mümkün. Kesinlikle rakiplerime göre daha iyi çalışırım. Sabah 6'da çalışmaya başlarım. Her sabah saat 10'a kadar bütün çalıştığımız noktalardan gelen raporları okuyup bitiririm. Aynı zamanda çok sık seyahat ederim. İşleri kendi gözümle gider görürüm.

Capital:
Yeni sektörlere girme planlarınız var mı?
- Hedefimiz 6 farklı sektörden başka alanlara girmemek ve bu alanlarda büyümeye, verimli çalışmaya odaklanmak. Bu sektörlerdeki deneyimimizi yurtdışına taşımak istiyoruz. Sonuçta çalıştığımız sektörlerde verimli olmayı, etkili olmayı, kapasite artırımıyla veya satın almalarla büyümeyi hedefliyoruz. Yeniden alkol sektöründe yer almayı düşünmüyorum. Bankacılık da kesinlikle yer almayı düşünmediğim sektörlerin başında geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz