"Yeni CEO'nun büyük hayali"

Gama Holding’in ilk CEO’su Hakan Özman ile yönetimdeki değişim sürecini, yeni yatırımlarını ve yeni iş fırsatlarını konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni CEO'nun büyük hayali
HAKAN ÖZMAN, Gama Holding’in ilk CEO’su... 42 ortaklı holding, yeni nesil varislerin devreye girmesiyle 2012’de CEO’luk sistemine geçti. İlk CEO Hakan Özman, Gama’ya yeni bir yön vermeye ve kurumsal yönetimi oturtmaya çalışıyor. “Benim hayalim, Gama’nın güzel kârlarla sürdürülebilir şekilde, tüm süreç ve sistemleri doğru olarak büyüyen bir holding haline gelmesi” diye konuşuyor. Grup geleceğe ilişkin önemli planlar yapıyor. Önümüzdeki 5 yılda enerji ve taahhüt alanında Türkiye’deki fırsatlar izlenecek. Yenilebilir enerji tarafında ise şirket satın alma planları var. Aslında Gama’daki değişim, 2000’li yıllarda başladı. Çok ortaklı yapının gelecek kuşaklara devrinde yaşanabilecek sorunları aşmak için grupta büyük bir dönüşüm gerçekleştirildi. Kurumsal yönetimle ilgili pek çok çalışma yapıldı ve holding yapısına geçildi. En önemli adım ise icranın profesyoneller tarafından yapılmaya başlanması oldu. Bu sürecin son ayağı ise bir CEO atanmasıydı. Grup 8 aydır bir CEO tarafından yönetiliyor. 20 yıldır holding çatısı altında çalışan ve ortaklardan birinin oğlu olan yeni CEO Hakan Özman, “Benim en önemli görevim, bu yapısal değişimini yönetmek” diyor. Görevde olduğu 8 ay boyunca holdingi reorganize ettiklerini anlatan yeni CEO, “Şirketlerde aksayan tarafları düzelttik. Şimdi yeni alanlara mı girilecek, büyüme planı nasıl olacak, tüm bu soruların cevaplandırılması gerekiyor” şeklinde konuşuyor. Yeni CEO, enerji ve taahhüt alanlarında, önümüzdeki 5 yıl için de Türkiye’deki fırsatları değerlendireceklerini söylüyor. Taahhüt tarafında Türkiye’de nükleer santral, metro, demiryolu ve yeni otoyol projeleri ile ilgilendiklerini aktarıyor. Enerjide ise yenilebilir enerjide lisans aşamasında kalmış şirketleri satın alarak inorganik büyüme planları yapılıyor. Gama Holding’in ilk CEO’su Hakan Özman ile yönetimdeki değişim sürecini, yeni yatırımlarını ve yeni iş fırsatlarını konuştuk:

Capital:
Bu yıl Gama Holding’in ilk CEO’luğu görevini üstlendiniz. Yönetimde CEO’luk sistemine geçiş nasıl oldu?
- Gama Holding’in çok ortaklı bir yönetim yapısı var. 42 ortağımız bulunuyor. Bu yapı dışarıdan biraz korkutucu görünüyor. 4 kurucu ortağımız, 70’lerin başında o güne göre çok ileri görüşlü bir hareketle çalışanlarını şirkete ortak yapıyor. Bizim şu anki tüm ortaklarımız şirkette çalışmış kişilerden ve onların varislerinden oluşuyor. Bu anlamda biz büyük bir Gama ailesiyiz. 2000’lerin başında bu şirkette, ortaklık yapısı ile varislere devir teslimde problem olabileceğini öngördük. Tüm varisler, beraber çalışmıyor ve birbirini tanımıyor. Biz Gama Holding’in çok uzun ömürlü olacağını düşünüyoruz. O nedenle 2000’lerin başında kurumsal yönetimle ilgili tedbirler almaya karar verdik. İlk adım olarak tek şirket olarak yürüyen Gama’yı holdingleştirip 5 ana iş kolunda organize olduk. Bu iş kollarında, şeffaf ve hesap verebilen yönetimler tayin ettik. Böylece ortaklarımız ayrı ayrı şirketlerin neler yaptığını, holding seviyesinde yatırımcı olarak kaynaklarımızı en etkin nerelerde değerlendirdiğimizi, hangi alanlardan ne kadar kâr ettiğimizi rahat görebilsin ve ona göre kararlarını versin istedik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz