Yeni gelecek hesapları

Dünyanın en etkin 13 gurusu, yeni trendleri ve bunların Türk iş dünyasına etkilerini değerlendirdi.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni gelecek hesapları
Sosyal medya eliyle güç, tüketiciye geçmiş görünüyor. Entelektüel ve duygusal anlamda güven veren liderler yükselişte. Daha gerçek ve doğal reklama doğru bir kayış var. Dünyada ülkeler arasında büyümede fark açılıyor. İçeriden gelen fikirlerle yetinmeyen şirketler yönünü tedarikçilerine ve müşterilerine çevirdi. Özetle dünyada büyük bir değişimin getirdiği yepyeni trendler var. Bunlar Türk şirketlerini de etkileyecek. Aralarında Peter Fisk, Don Peppers, Pankaj Ghemawat, Marian Salzman, Thomas Frey gibi isimlerin de bulunduğu dünyanın en etkin 13 gurusu, yeni trendleri ve bunların Türk iş dünyasına etkilerini değerlendirdi.

1- YÜKSELEN YENİ GÜÇ

Birebir pazarlama kavramının yaratıcısı, dünyaca ünlü guru Don Peppers, 2012'nin en önemli trendini, sosyal medya ve mobil cihazların müşterileri, çalışanları ve bireyleri daha önce hiç olmadığı kadar güçlü kılması ve bunun tüm iş süreçlerini değiştirmesi olarak görüyor. "Bu, hükümet ve kurumların gücünü ve otoritesini de azaltıyor" diyen Peppers, değişimi şu şekilde aktarıyor: "Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, bireylerin güç kazanmasının en belirgin etkisi politikada görülüyor. Vatandaşlar Facebook ve Twitter gibi kanalları kullanarak bir araya geliyor, hatta pek çok örnekte hükümetleri bile düşürebiliyor. Tüketici tarafında da durum çok farklı değil... Bir şirketin ürün ve hizmetlerinden memnun kalan müşteri, bunu paylaşarak tüm dünyada markaya saygıyı ve beklentiyi artırıyor. Bu durum, iyi hizmet beklentisini tüm dünyada sürekli artırıyor. Çalışanlar da aynı oranda güçleniyor. Şirket hiyerarşileri giderek yalınlaşıyor. Öyle ki en alt seviyedeki çalışan, bir tek mesajla CEO'ya ulaşabiliyor. Daha da önemlisi, çalışanlar sosyal mecralarda müşterilerle direkt bağlantı kurarak şirketin güncel politikalarını müşterilerle müzakere edebiliyor. Bu trende uyum sağlamada tek strateji, şirket olarak bireysel güçlenmenin hızına yetişmek ve müşteriyle çalışanların güvenini kazanacak şeffaflığa odaklanmak. Güven rekabetle değil iyi niyetle kazanılır. Müşteriye ihtiyacı olmadığı bir ürün satmak yerine onun ihtiyaçlarına uygun bir çözüm sunmak asıl güveni yaratıyor. Şirketler bunu unutmamalı... "

2- DUYGUSAL LİDER DÖNEMİ BAŞLADI
Bu değişim hızı, insan kaynakları alanında da farklı yansımalar yaratıyor. İnsan kaynakları ve liderlik alanında uzman isimlerden David Ulrich, teknoloji, tüketici istekleri, politik huzursuzluk, ekonomik çalkantı ve hızlanan inovasyonla kendini gösteren değişimin yönetim tarafında yarattığı trendi şöyle özetliyor: "Bugünün çok denklemli dünyasında, yöneticilerin en önemli meziyetinin değişimi anlamak ve uyum sağlamak olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz gün bir işadamı bana, 'Şirketimi bu büyüklüğe getirmek 50 yılımı aldı ama dikkatli olmasaydım 18 ayda her şeyimi kaybedebilirdim' dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz