"Yeni ortakla 3 kat hızlanırız"

ABank Genel Müdürü Hamit Aydoğan ortaklık görüşmelerinde gelinen noktayı ve uzun vadeli büyüme stratejilerini anlattı

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni ortakla 3 kat hızlanırız
Anadolu Grubu’nun bankası ABank, Commercial Bank of Qatar ile anlaşma masasında. Ortaklık gerçekleşirse banka yepyeni bir rotaya girecek. ABank Genel Müdürü HAMİT AYDOĞAN, “Ortaklığın getirdiği sermaye ile 2-3 kat büyürüz” diyor. Gerçekleşmezse yüzde 50 oranında büyüyeceklerini hesaplayan yönetici, gelecek planlarının hazır olduğunu söylüyor ve ekliyor: “5 yıllık planlarımıza göre 150 şubeli, orta ölçekli bir banka olma yolunda gidiyoruz.” Anadolu Grubu iştiraklerinden Altematifbank (ABank) için yeni bir sayfa açılıyor. 2011’de yeniden yapılanan banka, 2012’de güçlü finansal büyümelere imza attı. 2012’nin üçüncü çeyreğinde net kârını yüzde 402'lik artışla 57,4 milyon TL’ye çıkardı. Aktif büyüklükte de sektörün 3 katı büyüdü. Bu başarılı rakamlar, bankaya bir ortaklık teklifi getirdi. Katar’ın en büyük özel sektör bankası Commercial Bank of Qatar ile çoğunluk hisselerinin satılması konusunda bir ön anlaşma imzalandı. Bankanın değerleme çalışmalarının mart ayında tamamlanacağını aktaran ABank Genel Müdürü Hamit Aydoğan, bu ortaklığın ABank’ın büyüme hızını katlayacağına inanıyor. “Sermaye yeterlilik rasyosu açısından yüzde 13-14’ler düzeyinde gittiğimiz için hızlı büyüme imkanımız olmuyordu. Ama ortaklıkla gelecek olan ilave sermayeyle büyüme hızımızı daha da artıracağız” diye konuşuyor. Tabii Aydoğan’a göre, ABank Ortadoğu’daki güçlü ortakla bu ülkelerdeki büyük proje finansmanlannda da rakiplerine göre büyük avantaj yakalayacak. ABank Genel Müdürü Hamit Aydoğan ortaklık görüşmelerinde gelinen noktayı ve uzun vadeli büyüme stratejilerini Capital’e anlattı:

Capital:
Commercial Bank of Qatar ile ortaklık görüşmelerine başladınız. Şu an ne aşamadasınız?
- Commercial Bank of Qatar ile bankamızın çoğunluk hisselerinin satılması konusunda bir ön anlaşma yaptık. Her iki bankanın, yatırım bankaları ve danışman büroları detaylı değerleme çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar, mart sonuna kadar devam edecek. Her şey pozitif sonuçlanırsa arkasından bilgi ve belgeleri tamamlayarak her iki ülkenin yasal otoritelerine başvuruda bulunacağız. Bu süreç de sektörde önceki deneyimlere bakarak 6 ayı buluyor. İnşallah ortaklık olur diyoruz ama yüzde 100 garantisi yok. Tarafların o günkü pazarlıklarına bağlı bir süreç bu... Her şey istenilen şekilde giderse eylül- ekim ayı gibi hisse devri resmen gerçekleşmiş olur.


Capital:
Sizce Commercial Bank of Qatar yatırım için neden ABank’ı seçti?
- Commercial Bank of Qatar, likiditesi yüksek, öz kaynakları güçlü bir banka. Katar’da özel sektör bankaları arasında en büyüğü konumunda. Mevcut likiditelerini daha iyi ve sağlam ülkelerde değerlendirmek istiyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz