"Yeni paket neler getirecek?"

Abdulkadir Konukoğlu ile yeni teşvik paketinin ekonomiye getireceği katkıları konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni paket neler getirecek?
Uzun zamandır merakla beklenen yeni teşvik paketi, nisan ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat açıklandı. Paketin içeriği hem yerli hem yabancı yatırımcılar tarafından oldukça olumlu karşılandı. Yeni sistemle Türkiye 6 bölgeye ayrılıyor, yatırımlara vergi, faiz ve prim desteği veriliyor. İthalatımızın yüksek olduğu, dolayısıyla cari açığa menfi etki yaratan 11 sektördeki yerli üretim ise yatırım yerine bakılmaksızın destekleniyor. Birçok iş adamı, bu çalışmanın şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı teşvik paketi olduğunu düşünüyor. Türkiye’nin önde gelen sanayicilerinden Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı ABDULKADİR KONUKOĞLU da böyle düşünenlerden. “Teşvik paketi adil, gerçekçi ve yeterli” diyen Konukoğlu, özellikle stratejik sektörlere yabancı yatırımcı ilgisinin artacağını düşünüyor. Abdulkadir Konukoğlu ile yeni teşvik paketinin ekonomiye getireceği katkıları konuştuk.

1- Sizce yeni teşvik paketi sanayici için nasıl fırsatlar doğuruyor? En çok hangi sektörlerde, hangi illerde hareketlenme bekliyorsunuz?
- Elbette birçok alanda yatırım ve istihdam fırsatı doğuruyor. İstihdam üzerindeki yükleri azaltması sanayici için iyi bir yatırım fırsatı oluşturuyor. Yeni teşvik paketi, yapılacak yatırım çeşidine göre illerde hareketlenmelere yol açacaktır. Yatırımın sektörü ve fizibilitesi dahi, hangi ilde olursa olsun, mutlaka dinamizme neden olacaktır.

2- Stratejik olarak tanımlanan sektörler var. Bu sektörlerde nasıl bir yatırım artışı olur? Yatırımlar yüzde kaç artar?
- Stratejik sektörlerde yatırım artışı sanayicinin ilgisi ile ilintili. Ancak, bu sektörler özellikle yabancı yatırımcıları ülkeye çeker.

3- Sizce teşvik kapsamında olmayan sektörlere olan ilgide azalma olur mu?
- Elbette olur. Bu tip durumlarda sanayicinin teşvik kapsamındaki bölgelere ve sektörlere, bu alanda yapılacak yatırımlara yönelmesi doğaldır.

4- Özellikle 6'ncı bölge illerine (Doğu'ya) olan teşvikler yüksek. Bu durum Doğu'ya olan yatırımları nasıl etkiler?
- Teşvikler, şimdiye kadar olmadığı kadar ayrıntılı ele alınmış. Teşvik paketinin etkileri
kuşkusuz olumlu olacaktır. Düzenlemede 5’inci ve 6’ncı bölge olarak açıklanan illerde, özellikle bazı sektörlerde yatırımlarda canlanma görülebilir.

5- Bu paketin cari açığa, istihdama, üretime olumlu katkıları ne zaman ortaya çıkmaya başlar?

- Öncelikle istihdam artışı olur. Hem yerli hem yabancı yatırımlar hareketlenir. Bu paket, Türkiye’nin kalkınmasına ve buna bağlı cari açığın azalmasına katkı sağlar. Yatırımlar gerçekleştikçe yani en azından bir yıl sonra somut yansımaları da görülecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz