"Yeni yasa neler getirecek"

Nazmi Durbakayım ile kentsel dönüşüm yasasının getireceklerini konuştuk...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yasa neler getirecek
Uzun zamandır beklenen “Kentsel Dönüşüm Yasası” birkaç ay önce çıktı. Dönüşüm kapsamında Türkiye genelinde 7 milyon, İstanbul’da 800 bin konut yeniden yapılacak. En az 400 milyar TL’ye mal olması beklenen dönüşümün, 20 yılı bulması öngörülüyor. Tüm bu süreç tabii ki en çok inşaat sektöründeki oyuncuları etkileyecek. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı NAZMİ DURBAKAYIM, “Zaman kaybetmeden icraata geçilmeli” diyor ve ekliyor: “Sivil iradeyle ve toplumun desteğiyle hareket ederek bu dönüşümü en sağlıklı şekilde gerçekleştirmek gerekiyor.” Durbakayım ile kentsel dönüşüm yasasının getireceklerini konuştuk:

1- Kentsel dönüşüm yasası inşaat sektörüne nasıl bir hareketlilik getirecek?

Yasa tabii ki inşaat sektörüne, yapı sektörüne bir hareketlilik getirecek. Sektörün şu andaki büyümesi yıllık yüzde 2 civarında. Kentsel dönüşümle birlikte yüzde 5’lik bir büyüme tahmin ediyorum. Öte yandan kentsel dönüşüm sayesinde şehir içindeki projeler artacak ve böylece daha ufak ölçekli inşaat şirketleri de işin içine girecek. Ölçek olarak baktığımızda sektördeki asıl canlanmanın o tarafta olacağını düşünüyorum.

2- En çok hangi kentlerde ve İstanbul'da ise hangi bölgelerde canlanma olur?

Şehir olarak bakarsak İstanbul, Ankara ve İzmir’de canlanma olacaktır. Asıl hareketlilik, kendi rantını yaratabilecek bölgelerde yaşanacak. Örneğin İstanbul’da Boğaz hattındaki bölgelerde, şehir merkezinde, Fikirtepe, Haliç, Balat gibi semtlerde ciddi bir canlanma başlıyor. Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Kuştepe, Ayazağa, Halkalı, Kanarya, Cennet bu semtler arasında sayılabilir. Bence merkez dışındaki bölgelerde fazla etkilenme olmaz.

3- Bu kapsamda Türkiye'de ve İstanbul'da toplam kaç bina var?
Türkiye’de yaklaşık 20 milyon konutun üçte birinin yeniden yapılması gerekiyor. Yani yaklaşık 7 milyon konut kentsel dönüşüm kapsamında. Tüm süreç 20 yıl olarak alınırsa yılda 300-350 bin binanın yeniden yapılması gerekiyor. İstanbul’da ise yaklaşık 1 milyon 600 bin bina var. Bunların yarısının yenilenmesi lazım. Ancak çok acil ve mutlaka yenilenmesi gereken 100 bin bina var. Bunların 15 bini hiç oturulamayacak durumda. Eğer 1999 depreminden sonra bu işe başlasaydık, 10-12 yılda çoktan bitmiş olacaktı. Her yıl 10 bin konut yaparak bu dönüşümü rahatlıkla tamamlayabilirdik.

4- Dönüşümün tamamı ne kadar sürecek? Kaç yılda tamamlanması hedefleniyor?
Deprem riski taşıyan binaların tamamının 20 yılda yenilenmesi öngörülüyor. Kademeli
olarak yapılabilir. Yani binaların durumlarına ve kentin ihtiyaçlarına göre 5-10 yıllık yol haritalarıyla ilerlenebilir. Böylece tüm bu sorunlu konut stoku yenilenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz