Yeni yasayla hedef 100 bin

Tuncer Mutlucan ile yeni yasayla sektörün büyüme potansiyelini ve bu yeni dönemde şirketin planlarını konuştuk.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yasayla hedef 100 bin

YENİ ÜRÜNLER SUNACAĞIZ
Bumerang ürünümüz dışında hem bu bütünleyici parçalar hem operasyonel leasingle ilgili yeni ürünlerin altyapıları için ciddi çalışmalarımız devam ediyor. 2013 yılının ilk yarısında yasanın izin verdiği tüm yeni alanlarda yeni ürünlerimizi sunacağız.

"YABANCI ŞİRKETLER PAZARA GİRECEK
İLK 8’İN PAYI YÜZDE 80

Dünyada leasing sektöründe 3 ana tip oyuncu bulunuyor. İlki banka iştirakleri olan şirketler, pazardan yüzde 60-65 pay alıyor. Ardından üretici şirketlerin kendi ürünlerini sattıkları şirketler ve bağımsız çalışan şirketler geliyor. Bunların da pazardaki payı yüzde 35- 40 kadardır. Türkiye’de ise sektör daha farklı... Sektörün mevcut yapısında 26 aktif oyuncu var. Türkiye’de yeni yasaya kadar sadece finansal kiralama yapıldığı için pazarın yüzde 90’ını banka iştirakleri olan leasing şirketleri paylaşıyor. Banka bağlantılı olan lider 8 şirket, pazarın yüzde 80’ini kapsıyor.
OPERASYONEL KİRALAMAYA İLGİ
Sektörde 2008’deki daralmayla birlikte fiyat temelli rekabet öne çıkıyor. Ancak yeni yasa ile bunun değişeceğine inanıyorum. Sektörümüze yabancı şirketlerin ilgisi artacak. Özellikle operasyonel kiralama tarafına önemli ilgi olacak. Sektöre yeni girişler olmasını bekliyorum. Mevcut şirketler arasında da rekabet, fiyattan hizmet kalitesine ve ürün çeşitliliğine doğru kayacak. Müşteriler açısından da daha yerinde bir sektör oluşacak. Üretici şirketlerin de mevcut leasing şirketleri ile işbirlikleri yaparak sektöre dahil olduğunu göreceğiz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz