Yüksek potansiyele yabancılar gelebilir

Hulki Kara ile sektörün gelişen performansını, yeni döneme yönelik beklentileri ve Garanti Factoring'in plan ve hedeflerini konuştuk

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yüksek potansiyele yabancılar gelebilir


Capital:
Şu anda ne kadar sayıda işletme fakto-ringden faydalanıyor? Sektörün müşteri profile nasıl dağılıyor?
- KOBİ'ler ağırlıklı. Sektörün toplam müşteri sayısı 60 bin 500 düzeyinde. Bizim halihazırda riski olan müşteri sayımız 3 bin 506. Haftada 50 tane yeni müşteri kazanıyoruz. Yeni müşteri kazanmanın yanında, mevcut müşterilerimizin işlem sayılarını artırmak da hedeflerimizden biri. Hem yeni müşteri kazınımı hem mevcut müşterilerin penetrasyonunu artırmak adına CRM altyapımıza ciddi yatırım yaptık.

Capital:
Sektörde 73 şirket var. Rekabet nasıl gelişiyor? Önümüzdeki dönemde şirket sayısı azalır mı? Pazara yeni girenler olur mu?
- Ülke olarak kendi sektörümüz açısından birçok Avrupa ülkesinden ileride olmamıza rağmen, örneğin İspanya, İngiltere gibi ülkelerdeki penetrasyonun oldukça gerisindeyiz. Önümüzde hala çok ciddi bir potansiyel bulunuyor. Önümüzdeki dönemde özellikle yabancı sermayenin yüksek potansiyelinden etkilenerek sektöre giriş yapacağını söyleyebilirim. Şahsi kanaatim sektöre yeni girenler olduğu kadar, bir kon-solidasyon sürecinin de yaşanacağı yönünde.

GARANTİ FACTORING'İN YENİ BÜYÜME PLANI
MEVCUT RAKAMLAR

2011'i 1,3 milyar TL aktif büyüklükle kapattık. Bu sektörde yüzde 8,5 pazar büyüklüğü anlamına geliyor. Ciromuz da 3,1 milyar dolar oldu. Bu da sektörde yüzde 7,9'luk bir pazar payına işaret ediyor. Aktif büyüklük olarak sektörde ikinci sıradayız.
YENİ CİRO HEDEFİ
Yıl sonu kârımız 34,5 milyon TL oldu. Bunun 11,2 milyon TL'si operasyonel kâr. Bir önceki yıl operasyonel kârımız 4,2 milyon TL idi. Bu açıdan bakıldığında operasyonel kârda 2011 yılında yüzde 166'lık büyüme gördük. 2012'de ciroda yüzde 25'lik büyüme hedefliyoruz. Yıl sonu itibarıyla bu rakamlara çok rahat ulaşacağız.
İTHALAT VE İHRACAT
Dış ticaret segmentindeki faktoringlere odaklanıyoruz. Şirket olarak ihracatı çok önemsiyoruz. İthalat faktoringinin büyük kısmını Garanti Factoring yapıyor. Ancak ihracat faktoringi konusunda yeterli pazar payı almadığımızı düşünüyoruz. Bu yıl hedef noktalardan biri ithalat ve ihracat faktoringdeki pazar payımızı ve ciromuzu artırmak olacak.
MÜŞTERİ SAYISI ARTACAK
Bir diğer odaklandığımız alan tahsilat ürünü. Şirketlerin alacaklarını tahsil ediyoruz. Şu anda bu hizmetimizi 14 müşterimize sunuyoruz. Hedefimiz 20 müşteriye ulaşmak. Bu yıl içinde, KoBİ'de mutlak büyümek ve bilançomuzdaki KOBİ segmentinin payını artırmak istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz