"Yurt dışına odaklandık"

Mehmet Ali Aydınlar’la yeni dönemi ve yatırım planlarını konuştuk...

4.02.2017 14:17:270
Paylaş Tweet Paylaş
"Yurt dışına odaklandık"
“BALKANLAR’DA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
SIRBİSTAN’LA GÖRÜŞÜYOR

Önce yakın coğrafyadan başlayarak büyümeyi hedefliyoruz. Balkanlar’da büyümeye devam edeceğiz, Balkanlar’ın her ülkesinde olmak istiyoruz. Şimdi radarımızda Sırbistan var. Yakın bir zamanda burada bir hastane grubunu daha bünyemize katacağımızı düşünüyoruz. Ayrıca 2017 yılında Makedonya’da da 2 tane daha hastaneye bağlı tıp merkezi açmayı planlıyoruz.
RUSYA’DA YATIRIM OLABİLİR
Daha sonra girmeyi düşündüğümüz ülkeler Romanya, Arnavutluk olabilir. Rusya ve Ukrayna gibi Türkiye’nin kuzeyindeki ülkelerle de görüşmelerimiz sürüyor, çeşitli girişimlerimiz mevcut. Ama bunların ne kadarı gerçekleştirilir şu anda net bir şey söylemek mümkün değil. Ayrıca Acıbadem olarak Kuzey Afrika’da da olmak istiyoruz ama tüm bunlar bir süreç işi. Şu an en yakın hedeflerimiz Balkanlar ve Rusya.
HOLLANDA’DA KLİNİK AÇIYOR
Şimdiye kadar hep gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösterdik. Şimdi gelişmiş ülkeleri de denemek istiyoruz. Bu nedenle Hollanda’ya bir yatırım yaptık. Hollanda Amsterdam’da yılbaşında açmayı hedeflediğimiz büyük bir klinik yapıyoruz.


“TÜRKİYE COĞRAFYANIN SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK”
SAĞLIK TURİZMİ GELİŞİYOR

Türkiye’de sağlık turizmi büyümeye, gelişmeye devam ediyor ve ben çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Biz bu işe 2008’de başladığımızda Türkiye’ye yurt dışından gelen hasta yoktu. 2008’den bu yana çok büyük bir artış yaşandı ve şu anda ciddi sayıda yurt dışından hasta geliyor. Bu eğilim, her gün daha da büyüyerek devam edecek.
TÜRKİYE COĞRAFYANIN EN İYİSİ
Türkiye gerçekten kendi coğrafyasında en iyi sağlık hizmetlerini sunabilen bir ülke. Avrupa’nın birçok ülkesinden çok daha nitelikli ve kaliteli hizmet veriliyor. Fiyatları da diğer Batılı ülkelere göre çok daha uygun. Bu durumun Türkiye’deki sağlık turizmi için büyük bir fırsat olduğu kanaatindeyim.
TL BAZINDA BÜYÜME KORUNDU
Terör olaylarının yoğun olduğu dönemlerde yabancı hasta sayısında bir düşüş görülüyor ama ardından hemen toparlanıyor. Yaşanan terör olaylarına rağmen TL olarak büyümemizi muhafaza edebilmemiz de çok önemli, yarın bu işler bittiği zaman Türkiye bence bütün bu coğrafyanın sağlık üssü olacak.

ACIBADEM’İN BÖLGESEL BÜYÜME ROTASI NASIL?
1 2012’de IHH ile yaptığımız stratejik ortaklık Acıbadem için önemli bir aşama oldu.
2 Uzak Doğu’nun en büyük, dünyanın 2’nci büyük hastane grubu IHH’in bir parçası haline geldik.
3 Ben de bu ortaklığı yaparken buradaki bir kısım hissemi IHH ile takas ettim ve onlardan hisse aldım. 4 2016’da her şeye rağmen yılı yüzde 22 büyümeyle kapatıp 2,5 milyar TL ciro yapacağız.
5 2017’de yüzde 21 büyümeyle ciromuzu 3 milyar TL’ye ulaştırmayı hedefliyoruz.
6 Ciromuzun yüzde 15’i yurt dışı, yüzde 10’u yabancı hastalardan geliyor. Döviz gelirinin payı yüzde 25. 7 Hedefimiz, birkaç yılda ciromuzun yüzde 50’sini dolar veya Euro bazına oturtmak.
8 Şu anda İstanbul’da devam eden 4 tane hastane yatırımımız var. Maslak Hastanesi’nin ikinci etabına başladık.
9 Odağımız yurt dışı… Türkiye’de yeni bir şehre daha girecek olursak ilk sırada İzmir ve Antalya var.
10 Üsküp’te bir hastanemiz var. Bulgaristan’a ise 4 hastane ve 4 tıp merkezini satın alarak girdik.
11 Balkanlar’ın her ülkesinde olmak istiyoruz. Radarda Sırbistan var. Sonra Romanya ve Arnavutluk olabilir.

2017 CİRO HEDEFİ 3 MİLYAR TL
2016’DA YÜZDE 22 BÜYÜDÜ
2016 yılında her şeye rağmen büyüme yakaladığımızı söyleyebilirim. Yılı yüzde 22 büyümeyle kapatıp 2,5 milyar TL ciro yapacağız. 2017 hedefimiz de yüzde 21 büyümeyle ciromuzun 3 milyar TL düzeyine ulaşması yönünde.
YURT DIŞI GELİRLERİ ARTACAK
Ciromuzun yüzde 15’i yurt dışındaki hastanelerden, yüzde 10’u ise Türkiye’deki yabancı hastalarımızdan kaynaklanıyor. Böylece ciromuzun yüzde 25’i ağırlıklı Euro olmak üzere yabancı para cinsinden geliyor. Hedefimiz, ciromuzun yüzde 50’sini dolar veya Euro bazına oturtmak. Birkaç sene içinde bu hedefi yakalamak istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz