Zor işlerde olmayacağız

Türkerler Grubu’nun yönetim kurulu başkanı Kazım Türker’le “stratejik” gördüğü sektörlerdeki yatırım planlarını konuştuk.

15 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Zor işlerde olmayacağız
Ankaralı Türkerler, daha çok taahhüt işleriyle tanınıyordu. Sonra enerji işiyle yükselişe geçti. Grup, bugün su dağıtımından tekstile farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Yönetim kurulu başkanı Kazım Türker, iş hayatında kendi çektiği zorlukları çocuklarına yaşatmak istemediğini söylüyor. “Son dönemde zor işlerden çıkıp emeğin az olduğu işlere yatırım yapma kararı aldım” diye konuşuyor.

Bu nedenle önümüzdeki dönemde enerji, sağlık, su ve markalı konut işlerine ağırlık vereceklerini anlatıyor. Kazım Türker, Ankara merkezli Türkerler Grubu’nun yönetim kurulu başkanı. İnşaat mühendisi. Üniversite birinci sınıfta okurken kendi işini kurdu. 19 yaşındayken Ankara’da Anafartalar Çarşısı’nda bir konfeksiyon mağazasıyla başladığı iş hayatında bugün 1 milyar doların üzerinde cirosu olan Türkiye’nin en büyük enerji ve inşaat gruplarından birinin sahibi oldu.

“Bu noktaya geleceğimi hayal bile edemezdim" diyen Türker, konfeksiyondan sonra inşaata, 10 yıl önce de enerjiye girmeseydi bu kadar hızlı büyüyemeyeceğini söylüyor.
Uzanlar’ın iki çimento fabrikasını satın almalarının büyümelerinde dönüm noktası olduğunu belirten Türker, bugüne kadar enerji sektörüne 930 milyon dolar yatırdı.

5 yıl içinde ise ilave 1,6 milyar dolar daha yatırım yapacak. “Enerjide Türkiye’nin en büyük ilk 5 grubu arasında olmak istiyoruz” diyen Türker’in yeni dönemde stratejik görüp yatırım yaptığı sektörlerse sağlık, su ve markalı konut olacak. “Yoğun bir yatırım dönemindeyiz ” diyen Kazım Türker’le “stratejik” gördüğü sektörlerdeki yatırım planlarını konuştuk:

İş hayatına nasıl başladınız?
1973 yılında 19 yaşındayken iş hayatına atıldım. Ankara’da inşaat fakültesi birinci sınıfta okurken kendime Anafartalar Çarşısı’nda 15 metrekarelik bir konfeksiyon mağazası açtım. Geceleri üniversiteye gidiyordum, gündüzleri de kadın-erkek hazır giyim ürünleri satıyordum. Daha sonra bir süre Arçelik bayiliği yaptım. 1985’te ise ithalatın serbest bırakılmasıyla Ankara’da İthal Malları Satış Merkezi diye bir mağaza açtım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz