Sonbahar soruları

Burgan Yatırım Genel Müdürü Zafer Onat, 10 soruda piyasaların geleceğini analiz etti.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sonbahar soruları

6- HEDEF DEĞERLER AŞAĞI ÇEKİLİR Mİ?
Değerlemelere bakıldığında bundan 3-4 ay önceki hesaplamalarda kullanılan iskontolu faiz oranı, risk primi farklıydı. Bugün kullanılan çarpanlar farklı. Aracı kurumlar, henüz son faiz yükselişlerindeki oranları değerlemelerine yansıtmadı. Risk priminin artması durumunda, endeks değerlemeleri aşağı yönlü revize edilir.

Değerlemeler, ancak faiz yüzde 10-12 aralığına oturursa, bir kez daha aşağı 80.000 ve altı seviyelere çekilebilir. Ancak, faiz yüzde 9 seviyelerine oturursa, değerlemelerde değişiklik olmaz. Burada önemli olan faizdir, faiz paranın maliyetidir. Maliyet artarsa, değerleme de değişir. Benim, faizin 10-12 bandına oturması ve endeks hedeflerinde revizyon gibi bir beklentim yok.

7- FAİZDE BEKLENTİNİZ NEDİR?
Mayıs ayındaki seviyeler sürdürülebilir değildi. Gösterge faiz negatifti, balon vardı. Bundan sonra ABD faizlerini henüz artırmadı ama artırabileceğini söylüyor. Piyasa bu beklentiyi fiyatlıyor. Açıkçası enflasyon dikkate alındığında, yüzde 10 seviyelerine yaklaşan piyasa faizi çok da yüksek bir faiz değil. Yüzde 6,5 seviyelerinde seyreden bir enflasyonda faiz seviyesinin yüzde 8,5-9 bandına oturması normal olur. ABD’nin 10 yıllık faiz getirisinin üzerine bir şeyler koyacaksınız ki Hazine kağıdınızda yabancı işlemi olsun. Denge nerededir derseniz, net bir şey söylemek zor. Bono piyasasında sığ bir işlem hacmi var. İşlem hacminin yoğunlaştığı faiz seviyeleri, dengenin oluştuğu seviyelerdir.

8- KUR NEREYE GİDER?
Türkiye, cari açık nedeniyle dış finansmana ihtiyaç duyan bir ülke... Fon çıkışı olunca otomatik olarak TL değer kaybetmeye başlıyor. Nitekim 1 dolar, 2 TL seviyelerine gelindi. Enflasyon yukarı çıkmaya başlıyor, bunu takiben faizler yükseliyor. Kurda serbest rejim var. Faiz politikanızın da etkisiyle 1,70’de olur, 2,30’da olabilir. Bu konuda net bir şey söylemek çok zor.

9- MERKEZİN STRATEJİSİ DOĞRU MU?
MB’nin son 3 aydaki politikaları yatırımcıların kafasını karıştırdı. Bugün “politika faizi nedir” diye bakıldığında MB’nin açıkladığı birçok faiz var. Politika faizi denilen haftalık repo oranı şu anda geçerli bir faiz oranı değil. MB borç verme faizi yüzde 7,75, son dönemde politika faizi olarak algılanıyor. Normalde bakıldığında politika faizini artırmıyor ama efektif olarak faiz artmış durumda. Faiz koridorunun alt bandı sabitken, üst bandını artırıyor. MB, piyasalara çok daha fazla hakim ve ekonomik gerçekleri çok daha iyi görüyor. Şu anda piyasanın beklentisi MB’den daha sert faiz artırması yönünde. Ama politik söylem, “faiz lobisi” olduğu için bu artırım da gelmiyor. MB, faizi daha sert artırsa, dövize olan talep daha hızlı bir şekilde azalır. MB, kendi döviz rezervlerinden satmak durumunda kalıyor ve bu çok da uzun süre uygulanabilecek bir strateji değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz