Lojistiğin 2017 planı

Lojistikçiler, 2017 için umutlu. Büyüme beklentileri yüzde 15-25 bandında telaffuz ediliyor...

25.01.2017 10:30:080
Paylaş Tweet Paylaş
Lojistiğin 2017 planı
ARKAS’IN GÜNDEMİ DEMİRYOLU 
2015 yılında ulaştırma, depoculuk, forwarding şirketlerini tek çatı altında toplayarak sinerji yaratan Arkas Lojistik, verimlilik ve kârlılık odaklı büyümesine 2017’de de devam edecek. Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Lojistik Hizmetleri Grup Başkanı Diane Arcas, küresel belirsizliklere rağmen yılın ilk 9 ayında, kârlılıkta TL bazında yüzde 38 artış yakaladıklarını belirtiyor. Şirketin 2017 hedefinde de kârlılığı korumak var.
Arcas, 2017’ye dönük planlarını ve odaklanacakları konuları ise şöyle özetliyor: “Büyük taşıma projelerine imza attığımız bu yılın ardından 2017’de de gücümüzü ve farkımızı gösteren TANAP gibi referans projelerimizin sayısını artırmayı istiyoruz. Yatırım planlarımızda demiryolu ve yurt dışı yapılanmamız başta olmak üzere bilgi teknolojilerinden ekipman yatırımlarına kadar pek çok konu var. Demiryolu serbestleşmesinin tamamlanmasının ardından yatırım yapmaya hazırlanan şirketlerdeniz. Kendi lokomotiflerimizi alıp işleteceğiz. Filomuzdaki 706 vagonla 35 bin ton taşıma kapasitemiz var. Kapalı depo hizmetlerimizi genişletmek ve konteyner taşımacılığına yönelik 30 çekici ve farklı iş kollarına yönelik farklı özellikleri olan ekipman yatırımları yapmak da gündemimizde. Yurt dışı tarafında ise uluslararası ofislerimizdeki faaliyetlerimizi büyütme hedefimiz mevcut. Ayrıca Afrika ve Orta Asya’daki projelerde de yer alma planımız var.”

BORUSAN İNOVASYONLA BÜYÜYOR
Borusan Lojistik, 2017 için inovatif iş modelleri geliştirmeye ve başarılı projeleri başlatmaya odaklanmış durumda. Şirketin 2017 ajandasında dijital çözümler de öne çıkıyor. Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, planlarını ve hedeflerini şöyle açıklıyor: “Dijital platformda, dijital çözümlerle bugünden farklı neler yapabiliriz konusunda çalışıyoruz. Bu kapsamda iki projemizi şirketleştirdik. Bunlardan biri eTA (elektronik taşıma ağı) olarak adlandırdığımız KOBİ’lerle kamyoncuları elektronik ortamda buluşturan bir sistem. Bir diğer projemiz ise Bukoli. 2020’ye kadar belirlediğimiz ve zaman planını çıkardığımız 27 projemiz daha var. Bunların hepsi olamasa bile bir kısmını hayata geçirmeyi umuyoruz. AR-GE inovasyon projelerimize harcadığımız yıllık fon yaklaşık 10 milyon dolar seviyesinde.” İbrahim Dölen, odaklanacakları bir diğer konunun da limancılık olacağını belirtiyor ve ekliyor: “Limandaki araç sahamızın kapasitesini 250 binden 350 bin adede çıkardık. Yani aynı anda yılda 350 bin aracın ihracatını gerçekleştirebiliyoruz. 2017’de 40 bin metrekarelik bir deponun hayata geçirilmesi projemiz var. Bitmiş araç lojistiği de bizim için önemli. Bu alanda da büyüyeceğiz. 560 milyon dolar seviyesinde cirosu olan, 2 binin üzerinde müşteriye hizmet veren bir şirketiz. 2018’de başlayacak master plan için şimdiden hazırız diyebilirim.”

SAĞLIK’TAN “AKILLI ÇÖZÜMLER”
Kara, deniz, hava ve demiryolları taşımacılığında faaliyet gösteren Sağlık Lojistik, 2017 yılına hızlı girecek şirketlerden. Intermodal lojistiğin yanı sıra hava kargo alanında faaliyetlere başlayacaklarını belirten Sağlık Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Zahit Sağlık, “Akıllı depolama ve akıllı lojistik çözümler oluşturmayı planlıyoruz” diyor. Sağlık, yeni yıldaki önceliklerini ise şöyle sıralıyor: “Intermodal özel taşıma modlarının geliştirilmesi ve özel müşteri projeleri üretilmesi konularında müşteri memnuniyetini üst seviyelere taşımak gibi önceliklerimiz bulunuyor. Bahçeşehir’de ve Orhanlı’da yeni tesis yatırımlarımız mevcut. Bunlara ek olarak Hadımköy’de ve Gebze’de toplamda 300 bin metrekarelik alanı kapsayacak yatırımları da 2017’de hayata geçireceğiz. Yeni yatırımlarımız sayesinde araç filomuzu 500 araca çıkardık. Euro 5 ve Euro 6 model araç filolarımız çevreci özellikler taşımakla birlikte CO2 salımını ve gürültüyü azaltıcı hassasiyete sahip. Çevreye olan duyarlılığımızı ve çevre bilincimizi de artırmaya devam edeceğiz. 2017 yılında iş potansiyelimizde ve yatırımlarımızda yüzde 10 büyüme kaydetmeyi hedefliyoruz. Bu büyümeyi de özkaynaklarımızla gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz