Yeni sistem ne getirecek?

Enver Yücel ile yeni sistemin neler getireceğini konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni sistem ne getirecek?


5- Yeni sisteme geçilince derslik ve öğretmen sayısı yetecek mi?
- Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması demek, lisede 150 bin yeni öğrenci daha okutacaksınız demektir. Yüzde 15 ilave öğrenci olacaktır. MEB'in elindeki kaynakları bilmiyorum. Yani sınıf sayısını, okul sayısını, öğretmen sayısını bilmiyorum. Eğer elde yeterli imkan yoksa zaten bu işe hiç başlanmamalıdır. Derslik sıkıntısı varsa da devletin bunu çözmekten başka çaresi yok. Aksi halde karmaşa olur. Ama hazır değil diye de bu işi ertelemek anlamlı değil. Değişimler süratli biçimde hazırlanmalıdır. Ben olsam şu anda özel okulların, dershanelerin derslik kapasitesini belirlerim ve geçiş döneminde özel sektörden derslik kiralarım.

6- Peki ortaokul ve lisede neler değişiyor?
- Tüm ortaokullar düz ortaokul olacak. Ancak ikinci 4 yıllık dönemde seçmeli şekilde "Kuran" ve "Peygamberin hayatı" dersleri olacak. Daha teknik detay olarak çıkmadı ama benim beklentim şu yönde: Dini eğitim seçmeli ders olarak verilebilir. Bir sakıncası yoktur. Ama din eğitimi meslek eğitimi değildir. İmam Hatipler, yoğun dini eğitim veren genel liselerdir. Lisedeki en önemli değişim ise üçüncü 4 yıllık döneme "açık öğretim" olanağı sağlanması. Açık lise olmalıdır çünkü gereklidir. Artık teknoloji her alanımıza girdi. Uzaktan eğitimin yolları daha da açılmalı. Kız öğrencilerin eğitimini artırmak için gerekiyorsa açık lise yapılmalı. Yeter ki kızlarımızın eğitim seviyesini, okullaşma oranını artıralım.

7- Yeni sistemde liseye geçişte sınav yok. Bu uygulama nasıl olacak?

Sınav ve seçme dünyanın her yerinde vardır. Ya yazılı, ya sözlü, ya mülakatla, ya diploma notuna göre ama her şekilde bir eleme yapılır. Aksi mümkün değil. Dolasıyla sınav olmalıdır. Ama bizdeki sınav sistemi yanlış. Bizim sınavlarımız sıralama sınavları. Basit sınavlar. Neyi ne kadar bildiğimizi değil, neyi bilmediğimizi ölçüyoruz.

8- Peki sınavların kalkması özel dershanecilik sektörünü nasıl etkiler?
Artık 150 bin yeni öğrenci daha liseyi bitirecek. Bugün 1 milyon 750 bin civarında olan üniversiteye giriş sayısı 2 milyona kadar çıkacak. Türkiye'nin üniversite kapasitesi ortada. Şu anda 160 üniversite var. Hal böyleyken mutlaka bir seçim yapılmalı. İster her okul kendi sınavını yapsın, ister merkezi bir sınav olsun... Seçim olduğu sürece dershane sektörü devam edecektir.

9- Özel eğitim sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Artık dünyanın gözü daha çok Türkiye'nin üzerinde. Yurtdışındaki şirketler, yatırımcılar Türkiye'yi çok daha yakından takip ediyor. Demek ki Türkiye eğitimini daha çok yükseltmeli, gençlerini daha iyi eğitebilmeli. Zaten son yıllarda iş dünyası da eğitimin ne kadar önemli olduğunun farkına vardı.

10- Mesleki eğitime ilişkin düzenlemeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Mesleki eğitim kesinlikle erken yaşta verilmemelidir. Hatta lise sonrasına bırakılmalıdır. Gelişmiş ülkelerde de artık mesleki eğitim mümkün olduğu kadar ileri yaşlara atılıyor. Mesleki eğitimin dünyada en güçlü olduğu ülkeler Almanya ve Avusturya'dır. Bu ülkeler bile artık değişme kararı aldı. Almanya, lise düzeyine kadar mesleki eğitim verilmesini kaldırdı. Avusturya 2015 itibarıyla lise sonrasına bırakacak. Neden? Çünkü erken verilen mesleki -teknik eğitimin pratikte hiçbir anlamı olmuyor. Siz 3-4 yıl boyunca bu eğitimi verirken o mesleğe ait teknoloji değişmiş oluyor. Bizim yeni sistemde ise ikinci 4 yılda, yani ortaokulda bazı mesleki dersleri koyacaklar. Bence kesinlikle olmamalı. Bütün gelişmiş ekonomilerin vazgeçtiği şeyi biz yapmamalıyız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz