Enerji verimliliği çok önemli

Bora Tuncer, enerjinin verimli kullanımının, enerjisinin büyük bir kısmını dışarıdan sağlayan ve büyüyen ekonomiler arasında yer alan Türkiye için de son derece önemli olduğuna dikkat çekiyor.

18.03.2014 07:22:460
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji verimliliği çok önemli


Akıllı şebeke ve akıllı şehirler aracılığıyla akıllı cihazlardan makine iletişimine kadar her alanda akıllı sistemler daha fazla kullanılıyor ve bunun sonucu olarak dijitalleşme giderek artıyor. Bugün itibarıyla 750 milyon kişi sosyal ağlarda aktif. Bu trendler enerji verimliliği, akıllı şebekeler ve sürdürülebilirliği daha fazla şehirler kurma konusunda geliştirilecek teknolojileri işaret ediyor.

BT ve enerji teknolojilerinin yakınlaşması ve yenilenebilir enerjinin satın alınabilir hale gelmesiyle birlikte, enerjiden sistematik olarak tasarruf edilebilen, yeni bir dünyanın kapıları aralanmış oldu. Kullanıcılar, iş liderleri ve kamu hizmetleri, daha fazla tasarruf etmek, daha temiz enerjiyi paylaşmak ve daha verimli kentler yaratmak için birlikte çalışmak durumundalar. Kendisini global bir enerji yönetim uzmanı olarak konumlandıran bir şirket olarak bu bağlamda kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Çünkü şu anda dünyada görülen işte bu 3 ana trendin oluşturduğu sorunların çözümü bizim ana faaliyet alanımız.

İş modelinizi nasıl yürütüyorsunuz?
İki ana eksende yürütüyoruz. Kısa vadede enerji maliyetlerini ve tüketimini kontrol altına almak üzere aktif enerji verimliliği çözümlerimizi pazarla buluşturuyoruz, orta vadede ise yenilenebilir enerjinin de kullanıldığı daha akıllı şehirlerin ve geleceğin şehirleşen dünyasında ihtiyaç duyulacak teknolojik altyapıların yolunu açıyoruz. Burada kullanılan
teknolojilerle, şehirleşmenin getirdiği artan pik talebi, kapasitenin verimsiz kullanımı, hava kirliliği, trafik sıkışıklığı, enerji kaynaklarına erişimdeki zorluk gibi birtakım sorunlara çözüm bulunuyor ve bu şehir tüm dünyaya bu anlamda model oluyor.

Dünyadaki enerji tüketiminin yüzde 72’lik kısmı için, yani ulaşım dışında kalan diğer tüm pazarlara enerji verimliliği çözümleri sunuyoruz. Hem bina, hem de sanayi tesislerine enerji verimliliği konusunda danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bir lambayı yakmak gibi en basit enerji ihtiyacından tamamen akıllı hale getirebildiğimiz şehirlere kadar birçok farklı alanda geniş bir ürün ve hizmet portföyüne sahibiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz