Hedefimiz ödülde de sürdürülebilirlik

Günaydın Et ve Restaurantları Grubu, bu yıl yurtdışında 100 şube açmayı hedefliyor. Bu hedefleri ve geçen yıl yaptığı çalışmalar Günaydın’a birçok ödülü de beraberinde getirdi.

25 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefimiz ödülde de sürdürülebilirlik
Günaydın Grubu, özellikle son 5 yılda yeme- içme sektörüne farklı konseptiyle damgasını vurmuş şirketlerden. Bu farklılığını da pek çok ödülle perçinlemiş durumda. “Ödül almak hizmet verdiğiniz alandaki başarılarınızın tescillenmesi demektir” diyen Günaydın Et ve Restaurantları Grubu kurucu ortağı Cüneyt Asan, pazardaki başarılarının ve konumlarının belirlenmesinde ödüllerin önemine vurgu yapıyor.

En büyük hedeflerinin ise bu ödülleri tekrar almak olduğunu söylüyor. Günaydın Et ve Restaurantları Grubu, geçen yıl 10 şube açarak yılı 50 şubeyle tamamladı. 2013 yılı içinde yurtiçindeki şubelerin açılışlarına devam ederken dünyaya açılma politikalarının stratejisini planladı.

Bu kapsamda Günaydın Et ve Restaurantları Grubu, bu yıl yurtdışında 100 şube açmayı hedefliyor. Bu hedefleri ve geçen yıl yaptığı çalışmalar Günaydın’a birçok ödülü de beraberinde getirdi.

Ödülle elde ettikleri başarıların kendilerini sürekli geliştirerek sektör öncüsü olmalarına yardım ettiğini ifade eden Günaydın Et ve Restaurantları Grubu Kurucu Ortağı Cüneyt Asan, “Günaydın olarak bu alandaki hedefimiz bahsettiğimiz bu ödülleri bir sonraki yıllarda da tekrar alarak hizmet verdiğimiz alanı sahiplendiğimizi, geliştirdiğimizi göstermek ve Avrupa’dan da bu gibi ödüller alarak başarımızı sürdürebilir kılmak” diyor. Cüneyt Asan’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle;

2013 yılı sizin açınızdan nasıl geçti, bu yıl için plan ve projeleriniz neler?
Yeme-içme sektöründe tüm zamanların en hızlı gelişimi sağlandı. Son dönemde sektörün standartlarını korumak için gündeme gelen yasal düzenlemeler ve büyük holdinglerin sektöre olan yakın ilgisi ve yatırım atağı Türkiye’de alanın ne kadar geliştiğini kanıtlıyor.

Türk mutfağı, içinde barındırdığı kültürel değerler ve kendine has lezzetleriyle ekonomimizin gelişen ve dünyaya açılan yüzü konumuna gelerek dünya mutfakları arasında çıtasını yükseltti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz