"Enerji aktörleri buluştu!"

Roma'daki buluşmada, '2050 Enerji Yol Haritası' masaya yatırıldı.

30 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji aktörleri buluştu!
Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) 14. Avrupa Konferansı Roma’da başladı. Üç gün sürecek konferansın ilk gününde Avrupa Komisyonu’nun 2011 yılı sonunda kabul ettiği “2050 Enerji Yol Haritası” masaya yatırıldı. Türkiye Enerji Ekonomisi Derneği’nin (EED) ilk tohumlarının bundan tam 11 yıl önce Roma’da atıldığını anımsatan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi, IAEE Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, “Eski IAEE Başkanı Andrea Bollino’nun daveti ile Avrupa-Akdeniz Enerji Bakanları Konferansı’nda görüşmelerimiz oldu. Roma’da ortaya çıkardığımız harita ile IAEE’ye Türkiye’yi ve Türkiye’ye IAEE’yi kazandırdık. 11 yıl aradan sonra IAEE Seçilmiş Başkanı sıfatıyla toplantının açılış konuşmasını yapmak üzere yine Roma’dayım. Bundan dolayı büyük mutluluk ve onur duyuyorum” dedi.

BÖLGEDEKİ GELİŞMELERE DİKKAT ÇEKİLDİ

Kumbaroğlu, Avrupa için “Sürdürülebilir Enerji Politikalarını ve Stratejileri”nin tartışıldığı konferansta, özellikle Türkiye’nin bölgesinde sıcak gelişmelere dikkati çekerek, enerji koridorundaki bu bölgede oluşan ateş çemberinin sektörde gelecek yılları tehdit ettiğini vurguladı. Kuzey Afrika, Orta Doğu, Hazar bölgesinde yaşanan olumsuzlukların bu coğrafyaya oldukça yakın Avrupa, hatta tüm dünya ülkeleri tarafından el birliği ile bertaraf edilmesi gerektiğine işaret eden Kumbaroğlu, şunları söyledi:
“Söz konusu coğrafyadaki politik gelişmeler jeopolitikaya şekil veriyor. Bu durum Avrupa’nın enerji arz güvenliğine ilişkin endişelere neden oluyor. Enerji kaynağı üzerindeki bu coğrafyalarda akan kanın, belirsizliklerin durması için herkesin elini taşın altına koyması gerekli. Bu bölgelerde siyasi ve ardından enerji anlamında yaşanacak her sıkıntı, gelecekte hepimize olumsuz şekilde dönecek.”  


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz