"Entegre Sağlık Kampüsü için imzalar atıldı"

Rönesans Sağlık Yatırım, Entegre Sağlık Kampüsü için uluslararası yatırım fonu Meridiam Infrastructure ve 9 yabancı bankayla yürüttüğü çalışmaları tamamladı

19 ARALIK, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Entegre Sağlık Kampüsü için imzalar atıldı
Kamuya ait yatırımların özel sektör tarafından yapılması ve devlete kiralanarak belirli hizmetlerin sağlanması yönteminin uygulandığı Kamu Özel İşbirliği (PPP-Public Private Partnership) modeli kapsamında Rönesans Sağlık Yatırım, Adana’da 540 milyon euroluk yatırımla tamamlanacak “Entegre Sağlık Kampüsü” için Meridiam Infrastructure ile yürüttüğü çalışmalarını sonuçlandı.

Türkiye’de ilk kez tamamı 9 yabancı bankanın katıldığı finansal kapanış imza töreni 19 Aralık’ta gerçekleştirilirken, törene Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, Rönesans Sağlık Yatırım Grubu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu, Meridiam Uluslararası Yatırım Fonu Kurucu Ortağı ve CEO’su Thierry Déau ve projede yer alan banka yetkilileri katıldı.     

540 MİLYON EURO’LUK DEV YATIRIM
İmza töreninde projeyle ilgili bilgi veren Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, kısaca PPP olarak adlandırılan “Kamu-Özel İşbirliği” modeli ile yapılacak olan hastane projelerinin Türkiye’nin sağlık alanında yaptığı en büyük devrim olduğuna dikkat çekti. Dünyanın önde gelen gelişmiş ülkelerinde sağlık sektörü başta olmak üzere eğitim, adalet gibi alanlarda başarıyla uygulanan bu modelin en gelişmiş yeni nesil şekliyle ülkemizde uygulama şansını elde ettiklerini, dünyanın birçok ülkesinde PPP deneyimine sahip ortağımız Meridiam ile yaptıkları işbirliği sayesinde Avrupa’nın en büyük finans kuruluşlarını bir araya getirerek yatırım öncesinde tamamı yabancılardan oluşan bir proje finansmanı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Rönesans Holding olarak sağlık yatırımını önemsediklerini ve yurtdışında elde ettikleri deneyimi Türkiye’nin sağlık yatırımlarında kullanmak üzere yola çıktıklarını vurgulayan Ilıcak, “Diğer bir ifadeyle sağlıkta Rönesans dönemi başlıyor” diye ekledi.

Rönesans’ın Adana Entegre Sağlık Kampüsü yatırımı için bu konuda dünyanın en önemli yatırım fonları arasında yer alan Meridiam’la büyük bir işbirliği içine girdiklerini belirten Ilıcak, “Meridiam, uzun dönem kamu altyapı projelerinde uzman global bir yatırım firması. 2005’ten bu yana kamuya değer sağlayan altyapı projelerine yatırım yapıyorlar. Şirketin farklı ülkelerde PPP konusunda deneyim sahibi olmasının da bizim için değerli bir avantaj olduğunu düşünüyoruz” dedi. Ilıcak sözlerini şu şekilde sürdürdü:

KAMUYA DEĞER SAĞLAYAN PROJELER YAPIYOR
Rönesans Sağlık Yatırım’ın bu konudaki iş ortağı Meridiam’ın Kurucu Ortağı ve CEO'su Bay Thierry Déau ise yaptığı konuşmada, “Meridiam olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin başlattığı bu azimli sağlık hizmetleri programını destekleyen ilk küresel yatırımcı olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

1550 ADET YATAK KAPASİTESİ

Déau sözlerini şöyle sürdürdü: “Adana Entegre Sağlık Kampüsü, 2015 yılı itibarıyla yaklaşık 2 Milyar euro tutarında finanse etmeyi planladığımız 4 sağlık tesisinden ilkidir. Bu, dünyada eşine rastlanmayan bir yatırımdır. Bu ülkedeki sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, en iyi standartlara ulaşması ve Türkiye’de en çok ihtiyacı olanlara ulaşılmasında önde gelen Türk ve uluslararası firma Rönesans’la ortaklığımızdan gurur duyuyoruz. Adana Entegre Sağlık Kampüsü sadece Adana için değil, aynı zamanda çevresinde yer alan Türkiye 13. Sağlık Hizmetleri Bölgesi Hatay ve Osmaniye’ye de toplam 1550 yatak kapasitesi ile hizmet verecek.”

Merkezi Paris'te bulunan Meridiam’ın yönettiği 2.8 Milyar euro ile toplum için uzun vadeli altyapı yatırımlarına odaklandığının altını çizen Déau, “Bugün yapılan 100 Milyon euroluk yatırım, Fransa Türkiye arasındaki güçlü ilişkilerin bir göstergesidir. Uzun bir dönem boyunca burada olacağız. Türkiye altyapısının ve özellikle eğitim kuruluşları gibi ülkenin sürdürülebilir gelişmesi ve başarısı için hayati önem taşıyan sosyal altyapıların geliştirilmesinde rol alacağız” dedi.

AKILLI HASTENELER GELİYOR
Kamuya ait yatırımların özel sektör tarafından yapılması ve belli bir süreyle devlete kiralanması modelinin uygulandığı PPP sisteminde, kira süresi boyunca özel sektör kamunun arzu ettiği bazı hizmetleri de üretebiliyor. Tıbbi hizmet yine devlet tarafından verilirken, tüm doktor ve hemşire kadrosu da devlet tarafından sağlanıyor.

Dünyadaki örnekleri 15 yıldan 30 yıla kadar uzanabilen bu ortaklık modelinde Türkiye’deki projeler için ise süre 25 yıl olarak belirlendi. Bu projelerle Türkiye’nin kendi altyapısı ve otomasyon sistemi bulunan, rehabilitasyon alanları, spor merkezleri ve toplantı salonlarıyla da genişletilen, standartların üzerinde akıllı hastanelere kavuşması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz