Rahat uyku için 15 milyon TL’lik Ar-Ge yatırımı

Türkiye’nin yenilikçi yatak üreticilerinden Bambi Yatak, 2023 yılına yaptığı hızlı bir giriş yaptı. Ar-Ge çalışmasının en güncel ürünü olan Biosalt yatağı kullanıcılarıyla buluşturdu.

17.01.2023 17:44:250
Paylaş Tweet Paylaş
Rahat uyku için 15 milyon TL’lik Ar-Ge yatırımı

Türkiye’de her yıl ortalama 5 milyon adet yatak satılırken bunun 300 bin adetinde pay sahibi olan ve 30 binini yurt dışına ihraç eden Bambi Yatak, inovatif ürün çalışmalarında yeni bir ürüne imza attı. 

15 milyon TL’lik Ar-Ge yatırımıyla Çankırı doğal kaya tuzunu yatağa entegre ederek ‘Biosalt Yatak’ı geliştiren Bambi, ürettiği yatakları yurt içinde 690’den fazla mağazasında, yurt dışında ise 25’ten fazla ülkede satışa sunacak.

Çankırı Yeraltı Tuz Şehri’nde gerçekleştirilen ve Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in de katıldığı etkinlikte yeni ürün ile ilgili bilgiler paylaşıldı. Dünyanın sağlıklı tuzları arasında kabul gören Çankırı doğal kaya tuzunu kullanarak Biosalt Yatak’ı geliştiren şirket yaptığı açıklamada; insan vücudunun ihtiyacı olan 92 elementten 84’ünü doğal olarak içeren tuz sayesinde, uyku anında daha rahat nefes almanın mümkün olduğunu belirtti.

Hititlerden günümüze uzanan şifa kaynağı 

Hikayesi olan ürünlerle sektörde fark yaratan işlere imza attıklarını ifade eden Bambi Yatak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adem Çetmen, “Toplamda 18 aylık bir Ar-Ge süreci ve 45 milyon TL’lik toplam yatırımla Biosalt yatağımızı ürettik. Ülkemizin önemli değerlerinden olan ve Hititler döneminden günümüze kadar gelen Çankırı doğal kaya tuzu; doğal minerallerle zenginleşmiş özelliği ile ön plana çıkıyor. Vücuttaki biriken toksit mineralleri ve indirgenmiş diğer tuzların atılmasına imkan tanırken bütün hücreleri harekete geçirerek dinlenmeyi daha etkin kılıyor. Kalsiyum, demir, çinko, potasyum, magnezyum ve bakır da içeren tuz, hiçbir ağır metal barındırmaması sebebiyle de en sağlıklı tuzlar arasında yer alıyor. Bambi olarak bundan önceki Ar-Ge projelerimiz de olduğu gibi ülkemizin doğal değerlerini katma değerli ürünlere çevirerek tüketicilerimizin kullanımına sunuyoruz. Bu yılın ilk büyük yatırımı sayesinde ilerleyen aylarda hızlı bir büyümeyle hedeflerimize ulaşmayı öngörüyoruz” dedi.

Hedef günde 4 bin yatak üretim kapasitesi

Beklentilerinin üzerinde bir büyümeye imza attıkları 2022 yılını 1 milyar 545 milyon TL ciro ile noktaladıklarını ifade eden Çetmen, 2023 yılındaki stratejilerine dair şu açıklamaları yaptı: “Halihazırdaki fabrikamız 70 bin metrekarelik alana sahip. Bu sayede günlük 3 bin yatak üretebilme kapasitesine sahibiz. Biz bunu önümüzdeki  zaman içerisinde 110 bin metrekareye çıkararak Biosalt başta olmak üzere üretim kapasitemizi günde 4 bine yükselteceğiz. Bunun yanı sıra yaklaşık 1000 kişilik çalışan sayımızı da  yeni üretim kapasitemiz ile doğru orantılı olarak artıracağız.”

Bambi mağazaları 2023 yılında daha çok AVM’de yer alacak

Bambi’nin önem verdiği konuların başında gelen mağazalaşma çalışmalarının 2023 yılında AVM’ler özelinde ağırlık kazanacağını söyleyen Çetmen, “Güncel olarak AVM’lerde yüzde 2-3 oranında yer alıyoruz. 2023 yılıyla birlikte AVM’lerdeki mağazalaşma hızımız da ciddi artış gösterecek. Bu sayede AVM’lerdeki oranımızı yılın sonuna dek yüzde 10 seviyesine çıkarmayı öngörüyoruz. Ayrıca ev tekstilinde de bir atağımız var. Bu noktada da Türkiye’deki en büyük firmalarla çalışıp koleksiyonumuzu genişleteceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz