İki yeni araştırmayla 20'nci yaşımızı kutladık

Capital bu yıl 20’nci yaşını doldurdu ve biz yeni yaşımıza özel bir sayı yapmak yerine farklı bir yaklaşım benimsedik.

26.05.2014 22:09:050
Paylaş Tweet Paylaş
İki yeni araştırmayla 20'nci yaşımızı kutladık
Capital’i özel ve farklı kılan yenilikçilik özelliğini, daha da güçlendirmeyi hedefledik. Bu yılın anısına özel araştırmalarımızın sayısını artırmayı kendimize hedef koyduk.

İlk olarak haziran ayında yayınladığımız “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı” adlı araştırmayı sizlerle paylaştık. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Aile ve Sosyal İşler Bakanı Fatma Şahin’in desteğiyle bu araştırmayı gerçekleştirdik ve Türkiye’de son 10 yılda en büyük bağışı yapan hayırsever şirketleri ve iş insanlarını ortaya koyduğumuz bur çalışma, Türkiye’de alanında bir ilk oldu.

Kasım kapağımızda ise bir başka yeni araştırmamız olan “Kadın Dostu Şirketler” çalışması var. Uzun yıllardır planladığımız bu çalışma, gerçekten içimize sinen, beğendiğimiz bir iş oldu. Verilerinin bir bölümünü, Capital500 araştırması esnasında, bir bölümünü ise özel olarak derledik.

Önümüzdeki yıllarda daha da geliştirerek yayınlamayı planlıyoruz. Çünkü, Türkiye’nin karnesi, toplumsal cinsiyet uçurumu konusunda maalesef kırık. 2023’te dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almak isteyen bir Türkiye’nin, kadınlarını daha iyi eğitmesi, onların işgücüne katılımını artırması şart.

 Capital olarak biz de bu konuda bir sorumluluk üstlenmek, kadın istihdamını artırmak üzere yapılan çalışmalara katkıda bulunmak için kadın dostu şirketleri ön plana çıkarmak istedik.

Bu sayının diğer güncel araştırma ve analizleri de yıl sonunu kapatma telaşındaki yöneticilerimizin ilgisini çekecek konular...”Hedefi Yakalama Hesapları” başlığıyla 114’üncü sayfada yayınladığımız araştırmada, sektörler ve şirketlere, “Şu ana kadar yıl sonu hedeflerinin ne kadarını gerçekleştirdiniz” ve “Son 2 ayda açıklarını kapatmak için ne gibi stratejiler izleyeceksiniz” diye sorduk.

Sıkıntılı sektörler olduğu gibi hedefi tutturacaklar olanlar da var, aşacak olanlar da. Hande Yavuz’un 98’inci sayfadaki “Yuvarlanan Bütçeler Geliyor” adlı haberi, şirketlerin 2014 bütçe planlarını ve benimsedikleri yeni metotları ele alıyor.

Sadece kapaktan anons ettiğimiz TÜSİAD’ın yeni başkanı Muharrem Yılmaz söyleşisi değil Profilo markasının yaratıcısı duayen sanayici Jak Kamhi ve Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir ile yaptığımız görüşmeler de çok çarpıcı tespit ve açıklamalarla dolu.

Biz dopdolu bir dergi hazırlamak için çok sıkı çalıştık. Umarım keyifle okursunuz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz