Rüzgar değişiyor...

Olumsuz havanın dağılmaya başlamasında ABD’nin merkez bankası FED’in 18 Eylül’de açıkladığı kararın büyük etkisi var.

3.04.2014 22:29:060
Paylaş Tweet Paylaş
Rüzgar değişiyor...
Eylül, sürprizli bir aydı. Yaz başında dünya piyasalarına hakim olan olumsuz hava beklenmedik biçimde dağılmaya başladı. Türkiye’deki ekonomik dalgalanmayı, Gezi Parkı olaylarına ve cari açık gibi iç gelişmelere bağlayan çevreler, şimdi bu volatil ortamın uluslararası piyasaların baskısının etkilerinden kaynaklandığını daha iyi anlıyor.

Olumsuz havanın dağılmaya başlamasında ABD’nin merkez bankası FED’in 18 Eylül’de açıkladığı kararın büyük etkisi var. Tahvil alımını azaltacağı tahmin edilen FED, kararını erteleyince gelişmekte olan piyasalardan çıkan sermaye rotasını Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere çevirdi.

Şimdi FED’in tahvil alımını ne zaman azaltmaya başlayacağı merak ediliyor... Köşe yazarlarımızdan Ata Portföy Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Gerz, geçtiğimiz ay ABD’dey-di ve köşe yazısını oradan yazdı. Gerz, “FED tahvil alımla-rını azaltmaya başlama işini muhtemelen sadece 1 ay erteledi” değerlendirmesini yapıyor.

Bu ihtimal, iş dünyasının önümüzdeki dönemde yeni bir dalgalanmaya hazırlıklı olması gerektiğini düşündürüyor. “Liderlik” köşemizi yazan Garanti Bankası’nın eski genel müdürü Akın Öngör ise önümüzdeki dönemde Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yabancı sermaye akışının sürüp sürmeyeceğinin çok kritik ve merak edilen bir konu olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: “Bankacılık sektörümüz çalkantılı ortamda gerilimleri yüklenebilecek ve çarkların dönmesini aksatmadan sağlayabilecek güç ve sağlamlıkta. Bankalar bugünkü durumlarıyla para ve kredi girişini aksamadan sürdürebilecektir.”

Gerz ise sermaye girişinin devamının sadece FED’in faiz politikasına değil Türkiye’nin sürdürülebilir bir ekonomik modele sahip olmasına bağlı olduğunu vurguluyor ve “Bu nedenle yeni açıklanacak Orta Vadeli Plan kritik önem taşıyor” diyor.

Ekonomist Dergisi’nin yazıişleri müdürü Orhan Karaca, “Konjonktür” sayfalarımızda “Ekonomiyi seçimlere kadar canlı tutmak isteyen hükümet, kamu harcamaları yoluyla 2013’ün ikinci yarısında büyümeye destek verecek” diyor.

Yılın son çeyreğini ve 2014 yılını öngörebilmek için bu üç kıymetli ekonomistin analizlerini okumanızı tavsiye ediyorum.

İyi bir ay diliyorum,

YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz