En köklü değişim

Anadolulu patronlar, iş yapma şekillerindeki bu büyük değişimi anlattı. İşte o öyküler...

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En köklü değişim

İnci Grubu, geleceğin liderlerini kendi içinden yetiştiriyor ve onlara yatırım yapıyor. Çalışma arkadaşlarıma duyduğum güvenle onlara işlerin birçoğunu devrettim. Böylece odaklanmam gereken konulara daha çok vakit ayırıyorum ve zaman yönetimimi verimli bir hale getirdiğime inanıyorum. Kurumsal yönetim çalışmaları, holdingin geleceğe yönelik sürdürülebilir büyüme politikasında çok yatırım yaptığımız bir alan. Aile şirketleri kurumsal yönetim ilkelerine önem verdikleri ölçüde kuvvetli olur. Bizler de bu yolda araştırıyor ve hep beraber sağlam adımlarla yol alıyoruz. Kişisel olarak yöneticilik anlayışımda neleri değiştirdiğime gelirsem. Gerçek başarıya ulaşmak için uygulamalarımızın sonuç odaklı ve verimli olması gerektiğini daha da iyi anladım. Elde ettiğimiz başarılı sonuçların, tespit edilen planların iyi bir icraat yönetimiyle gerçekleştirildiğini görüyoruz. Ancak bunlar yeterli değil. Başarının sırrında insan ilişkileri, sahip olunan ilişkileri koruma ve takım çalışması vardır. Bir şirkette en önemli kaynak insan kaynağıdır."


YAVUZ ALTOP / YATAŞ YÖN. KURULU BAŞKANI
"GERİ PLANDA OLMAK GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM"
KURUMSALLAŞMA ADIMLARI

Kurumsallaşma adına büyük adımlar atan Yataş da son yılları önemli ataklarla geçiren Anadolu kökenli şirketler arasında. Şirketin kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Kayserili işadamı Yavuz Altop, değişimin herkes için geçerli olduğunu söylüyor. Yataş'taki değişimi ve kendi adına yaşadıklarını ise şöyle anlatıyor: "2010'da kurumsallaşma adına çok önemli bir adım attık. Yönetim merkezimizi istanbul'a taşıdık. Aile konseyi kurduk. Yönetimi profesyonellere devrettik. CEO'muz geldi. Bu şirketi kuran, uzun yıllar yöneten biri olarak artık biraz geri çekilmem gerekiyordu. Bunu yaptım.

"VAR OLMAK İÇİN DEĞİŞTİK"

Tüm bunları neden yaptık? Ben bu şirketi kuzenlerimle birlikte 36 yıl önce kurdum. Bugünlere gelebilmek için çok çalıştık, çok yorulduk. ilk kurduğumuz yıllarda kızım ABD'de yeni doğmuştu. O kadar yoğundum ki kızımın doğumunda olamadım. Onu ilk kez 6 aylıkken görebilmiştim... Böyle çalıştık yani. işte tüm değişimleri de bunca emek verdiğimiz Yataş, ikinci ve üçüncü kuşaklarda da ayakta kalsın diye yaptık. Yıllar boyunca her yurtdışı seyahatimde aile şirketleriyle ilgili seminerleri takip ettim. ikinci, üçüncü kuşaklarda şirketlerin nasıl parçalandığını öğrendim. Bunu yaşamamak için tek çare kurumsallaşmaktı. Son yıllarda iş anlayışımdaki en önemli değişim bu oldu."


"DAHA GLOBAL DÜŞÜNÜYORUM"

Bursalı Yeşim Tekstil'in patronu Şenol Şankaya ise bir işadamı olarak son 5 yılda neleri değiştirdiğini şöyle anlatıyor: "İşe bakış şeklimde önemli değişimler oldu. Eskiden her işin ayrıntısına kadar girer detayları takip ederdim. Şimdi ise işleri konuyla ilgili yönetici arkadaşlarıma bırakıyorum. Yapılacak işlere daha yukarıdan bakarak yönetici arkadaşlarıma gelecek vizyonunu veriyorum. Ayrıca daha global düşünüyor ve üretim yerimizi sadece Bursa'daki fabrikamızdan ibaret görmüyorum. Dünyada istediğimiz koşulları sağlayan her yer bizim için üretim yeri olabilir. Bu konuda daha esnek oldum. Bu süreçte iş yapış şekillerimiz de değişti. Şirketimiz, 2006'dan beri hem üretimde hem yönetimde yalın yönetim sistemini kendisine model aldı. 5 yıl önce her problemde yüz yüze görüştüğüm, bana direkt rapor eden yönetici sayısı 24 idi. Şu anda ise 8. Bu uygulama hem işlerimizi çok hızlandırdı hem bana çok fazla vakit kazandırdı. Kurumsallaşma konusuna son yıllarda daha fazla önem veriyorum. Bütün süreçlerde belirli kuralların olması ve bu kuralların mümkün olduğunca yazılı olmasının işleyişin ömrünü uzatacağını düşünüyorum. Son yıllarda şirketteki görevimin yanı sıra birçok görev ve sorumluluklarım da oldu. 2006'da Uludağ İhracatçılar Birlikleri'ne bağlı Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birlikleri'nin başkanlığına seçildim. Dünya Hazır Giyim Federasyonun (IAF) yönetim kuruluna seçildim. Bu tarz yeni görevler network ağımı müthiş genişletti. Kişisel gelişimim için ise gerek yurtiçinde gerekse yurtdışındaki eğitimlere katılmaya çalışıyorum."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.