Hedefimiz sınır ötesinde büyümek

Hakan Baş, yeni döneme iddialı hazırlandıklarını söylüyor. “2013’te ciromuzu 10’a katlayarak 25 milyon dolara çıkardık” diyerek sıra dışı performansa dikkat çekiyor.

25.03.2014 22:23:260
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefimiz sınır ötesinde büyümek
Lidyana, yeni nesil girişimci Hakan Baş, ve ortakları tarafından 2012’de kuruldu. Hızlı büyümesiyle e-ticaret alanının gözdesi haline geldi, Rusya’dan Ru-Net, Almanya’dan Burda gibi şirketlerden yatırım aldı. Spor ve moda dünyasından ortakları da olan Hakan Baş, yeni döneme iddialı hazırlandıklarını söylüyor. “2013’te ciromuzu 10’a katlayarak 25 milyon dolara çıkardık” diyerek sıra dışı performansa dikkat çekiyor.

Bundan sonra coğrafi büyümeye odaklanacaklarını belirtiyor ve ekliyor: “İlk hedefimiz Rus pazarı. Türklerin çok olduğu Avrupa’nın ortasındaki ülkelere de girebiliriz. Bir yıl içinde mutlaka global bir oyuncu olmak istiyoruz.”ABD’li ünlü teknoloji dergisi Wired, 2012 yılının Eylül ayında Avrupa’nın en ‘kral’ 100 internet girişimini seçti.

Bu listede henüz 28 yaşında genç bir Türk girişimci olan Hakan Baş da yer aldı. Genç girişimci listeye, kurucu ortağı olduğu iki internet sitesiyle girdi. Bunlardan ilki dünyanın en büyük 3’üncü sosyal oyun sitesi haline gelen Peak Games. Diğeri ise henüz 2012’nin Şubat ayında kurduğu, Burda International ve Ru.net gibi yabancı devlerin ortağı olduğu takı ve aksesuar sitesi Lidyana.com.

Lisans diplomasını Cornell, MBA yüksek lisansını ise Yale Üniversitesi’nden alan Baş, kısa bir finans macerasının ardından e-ticaret alanında Türkiye’deki fırsatları görerek bu alana girmeye karar verdi. Peak Games ve dijital pazarlama ajansı Krombera’nın ardından futbolcu Alex de Souza ve Arda Turan ile Lidyana.com için yola çıktı. Şirket kurulduğu ay 70-80 bin TL ciro yaparken, 2012 sonunda 2,5 milyon TL ciroya ulaştı.

Bugün sadece takı değil, moda alanındaki tüm kategorilerde ürün sunan Lidyana.com, 2013 sonunda ise 25 milyon TL’lik bir ciro hedefliyor. Hızlı büyümesiyle yabancı yatırımcıların da dikkatini çeken şirket ilk tur yatırımını kurulduktan 4 ay sonra Yandex’in ortaklarından Rus Ru-Net’ten aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.