Kendi şansımı nasıl yarattım?

Bugün Türkiye’nin en önemli şirketlerine liderlik eden isimler, kendi şanslarını nasıl yarattıklarını paylaştı...

2.02.2016 11:40:280
Paylaş Tweet Paylaş
Kendi şansımı nasıl yarattım?
 “FARK YARATMAYA İNANDIM”
Orka Holding’in yönetim kurulu başkanı Süleyman Orakçıoğlu, 1986 yılında Orka Tekstil’i kurduğunda kısıtlı olanaklara sahipti. “Fark yaratarak” şirketine kendi sektöründe sağlam bir pozisyon kazandırdı. Tekstil sektöründe birçok şirketin battığı dönemlerde bile Orka Tekstil büyümesine devam etti. Orakçıoğlu, şirketin ve kendisinin yarattığı en büyük şansın fark yaratmak adına erkek giyimi renklendirmesi olduğunu söylüyor ve bu doğrultuda izledikleri politikaları şöyle anlatıyor: “90’lı yıllarda, özellikle marka oluşturma konusunda bu sektöre adım atarken kısıtlı olanaklarla başladığımız için fark yaratmamız gerektiğine inandım. Bu farkı, erkeğin dünyasına renk getirerek oluşturduk. Erkek giyimini sadece bir pantolon, bir gömlekten ibaret görmedik. Bir stil oluşturarak erkek giyimine değişim, yenilik getirdik. Bununla ilgili 30 yıl önce başlattığımız stratejimiz bir fark yaratmaktı. Yoksa biz de herkes gibi şu anda dünya markalarına fason üretim yapan bir şirket olabilirdik. Kendi şansımızı bu şekilde yarattık.” 
VİZYONU İZLEMEK ÖNEMLİ 
Galata Business Angels’ın ve Mynet’in başkanı Emre Kurttepeli, aile şirketi İpragaz’dan ayrılıp internet girişimciliğine başlayarak kendi şansını yarattığını söylüyor. Türkiye’nin ilk kurumsal internet servis sağlayıcısı olan Fornet’i kurduğunu belirten Kurttepeli, Fornet’in Koçnet’e satılmasından sonra kazandığı parayla 1999 yılında Mynet’i hayata geçirdiğini söylüyor. Türkiye’nin ilk internet şirketlerinden olan Mynet, bugün hala Türkiye’nin lider internet portalı konumunda. “Hayalini kurduğum girişimi yapmak istedim” diyen Kurttepeli, şunları söylüyor: “Aile işine çok zıt bir sektörde girişimciliğe adım attım. İnternetin dünyada ve Türkiye’de büyük değişim yaratacağına inandım. İnsanların birbirine bağlı olmasının, bunun getirdiği bilgi akışının dünyayı değiştirecek kuvvette olduğunu düşündüm. İnternetin hayallerimi hayata geçirmek için çok etkili bir platform olduğunu düşünmüştüm, yanılmamışım. Mynet’le birlikte o dünyanın içinde olmaya karar verdim. Birçok şey planladığımın çok ötesine geçti. Hep hayalimin, vizyonumun peşinden gittim.” 

ZOR ZAMANLAR EN BÜYÜK ŞANSI GETİRDİ
EVRİM ARAS / ARAS KARGO YKB VE CEO’SU
ZOR YILLAR 

Babamı, yani Aras Kargo’nun kurucusu Celal Aras’ı kaybettiğimiz 2008 yılında şirketin başına geçtim. Bu dönemde şirketin 250 milyon TL’nin üzerinde borcu vardı ve bir de üzerine 145 milyon TL vergi borcu gelmişti. Kasada sadece 4 bin TL vardı. 28 yaşındaydım ve hayatımın en zor günleriydi. Bu dönemde bana reddi miras yapmam konusunda öneriler geldi. Birçok insan o gün benim genç yaşta omzuma yüklenen sorumluluğu şanssızlık olarak gördü. Ama ben bu zorluğun aynı zamanda bir fırsat olduğuna inandım. 
YILMAMAK ÖNEMLİ 
Böylesi karamsar ve zorlu bir dönemde kendi şansımı, yılmadan, öğrenmeye açık bir şekilde, sürekli gelişim ilkesiyle çalışarak yarattım. Bunu başarırken de babam Celal Aras’ın, “İnsan hayalleri kadardır” sözünü aklımdan çıkarmadım. Şirketi, başarıya ve Türkiye’nin öncü kargo şirketine ulaştırma hayalini gerçekleştirdim. Bugün çalışanlarımızla birlikte Aras Kargo’yu, 19 bölge müdürlüğü, 28 transfer merkezi, 846 şube, 3 bin 320 araçlık filosu ve 12 bin çalışanıyla 650 milyon dolarlık şirket haline getirdik. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz