Kendi şansımı nasıl yarattım?

Bugün Türkiye’nin en önemli şirketlerine liderlik eden isimler, kendi şanslarını nasıl yarattıklarını paylaştı...

2.02.2016 11:40:280
Paylaş Tweet Paylaş
Kendi şansımı nasıl yarattım?
MOBİLYADAKİ YÜKSELİŞİ FARK ETTİM
MUZAFFER ÇİLEK / ÇİLEK MOBİLYA CEO’SU
MOBİLYA SEKTÖRÜNE GEÇTİ

Babam bakırcılık sektöründe faaliyet gösteriyordu. Ben de onunla birlikte çalışıyordum. 21 yaşında, artık bakırcılık mesleğinin ömrünü tamamladığını gördüm. Babamla bu düşüncemi paylaştım ve yıldızı parlayan mobilya sektörüne geçmenin bize fırsat yaratacağını söyledim. Mobilya sektöründeki yükselişi fark etmem ve bu alana geçiş yapmamla kendi şansımı yakaladım.
YENİLİKÇİLİK FARK YARATTI
Mobilya sektöründe niş bir alanda uzmanlaşmayı ve markalaşmayı yakalamayı hedefledim. Sektöre farklı bir gözle bakıp farklı bir yorum getirsek fikir lideri olabileceğimizi düşündüm. Nitekim bugün geldiğimiz noktada 5 kıtada, 66 ülkede 444 satış noktamızla dünya çocuklarını mutlu etmeye devam ediyoruz.

KENDİM İÇİN FIRSAT YARATTIM 
MEHMET T. NANE / CARREFOURSA CEO’SU

YURTDIŞI HAYALİ

Şansa değil planlamaya, bu amaç için çok çalışmaya ve ne istediğini iyi bilmeye inanıyorum. Böyle hareket ettiğiniz zaman kendinize fırsat yaratmış olursunuz. Bu çerçevede, eğitim ve iş hayatımda kendime her zaman hedefler belirledim ve bunları gerçekleştirebileceğim fırsatları değerlendirdim. Örneğin lisans öğrenimim devam ederken yüksek lisans için yurtdışına gitmek gibi bir hayalim vardı.
YENİ UFUKLAR AÇTI
Türkiye dışında bir ülkede eğitim görmenin hem yurtdışı deneyimi kazandıracağını hem alanımda uzmanlaşmamı sağlayacağını düşündüm. Bu düşünceyle araştırmalara başladım ve Chevening bursu hakkında bazı duyurular gördüm. Başvuru yaptım ve kabul edildim. Bu burs sayesinde, hem iş hem özel hayatımda yeni ufuklar açan bambaşka bir deneyim yaşama fırsatı buldum. Kariyer hayatımda da bu doğrultuda, sizin şans benim fırsat diyebileceğim durumları kendim için yaratmaya devam ettim. 

İYİ NİYET ŞANS YARATIR
ÖMER ARAS / FİNANSBANK GRUP CEO’SU VE YKB
EĞİTİM ASİSTANLIĞI

1976 yılında babamı kaybettiğimde 21 yaşındaydım. Amerika’da eğitimime devam ediyordum ve notlarım da çok iyiydi. Durumumu saygı duyduğum bir profesöre anlattım ve eğitim asistanlığı istedim. Bu görevi bir yabancıya vermekte zorlanacağını ancak iyi niyetle açık ve net olarak bu işi istediğim için kabul ettiğini söyledi. Bu, benim hayatımda bir dönüm noktası oldu. 
İYİ NİYET KAZANDIRIR
Master ve doktora eğitimim boyunca sürekli ders verdim ve tam bursla okudum. İş hayatımda da hep iyi niyetle hareket ettim. İyi niyetin şans yarattığına inanıyorum. Citibank’ta işe girdiğimde, Finansbank’ın kuruluşunda ve 2006 yılından sonra bankanın yeni hissedarlarıyla çalışırken hep iyi niyetle hareket ettim ve karşılığını aldım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz