Kim kaç yılda CEO oldu?

Şirketin en tepesine ulaşmak için kaç yıl çalışmak gerekiyor?

2.10.2014 16:18:451
Paylaş Tweet Paylaş
Kim kaç yılda CEO oldu?


SÜRE NİYE KISALDI?
Hızlı büyüyen, yeni teknolojilere dayalı sektörlerde, değişime çabuk ayak uyduran genç liderlere talep arttı. Daha genç yöneticilerle birlikte CEO olma süresi en az 10 yıl kısaldı. Eskiden 30-35 yılda CEO olunurken bu süre, bugün 15-20 yıla kadar düştü. Birçok şirkette 10-15 yıldan daha kısa sürede zirveye çıkan CEO’lar oldu.

Sadece Türkiye’de değil dünyanın en büyük şirketlerinde de CEO olma süresi kısaldı. 4 yıl önce dünyanın en büyük 500 şirketinde CEO olmak için sektöre göre değişmekle birlikte aynı şirkette ortalama 16 yıl çalışmak gerekiyordu. Statisticbrain’in araştırmasına göre bugün CEO’lar, ortalama 12,8 yıl aynı şirkette çalıştıktan sonra zirveye çıkıyor.

Aynı araştırma dünyanın en büyük 500 şirketinde CEO’ların yaş ortalamasının da 55’e gerilediğini gösteriyor. Franklin Covey Yönetici Ortağı Özer Koç, “Dünyanın en büyük şirketini yöneten CEO’lar ortalama 35 yıllık bir iş deneyiminin sonunda zirveye çıkıyor” diyor. Türkiye’nin en büyük ilk 100 sanayi kuruluşunu yöneten CEO’ların yaş ortalaması ise 52 olduğu düşünülürse bizdeki CEO’lar, yabancı meslektaşlarına göre daha genç yaşta zirveye yükseliyor.

EN HIZLI LİDERLER
CEO olmak için ideal bir süre yok. Süreden çok yöneticinin kapasitesine bakılıyor. Uzmanlar, CEO’luk pozisyonuna yükselebilmek için minimum 15-25 yıl arasında deneyim gerektiğini düşünüyor. Ancak bugün telekomünikasyondan perakendeye kadar pek çok hızlı büyüyen alanda, 15 yıl ve bunun altında deneyimle CEO olmuş profesyonellerin sayısı hayli fazla.

Türkiye’nin önde gelen kurumlarını yöneten 30 CEO, 15 yıldan önce yönetim kademesinin zirvesine çıkmış durumda. Bunların yarısından fazlasının zirve yolculuğu ise 10 yıldan kısa sürdü.. Kariyer basamaklarını en hızlı çıkan isimlerin başında ise Intel Dünya Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz, Doğuş Otomotiv CEO’su Emir Ali Bilaloğlu, Hedef Alliance’ın CEO’su Bülent Denkdemir yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 Yorum

ercan geyik 18 TEMMUZ 2017, 7:37

En sevdiğim sözlerin başında At sahibine göre kişner. Elemanlarıma ise Yaptığınızı asla yeterli bulmayın derim. Saygılarımla

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.