Kim kaç yılda CEO oldu?

Şirketin en tepesine ulaşmak için kaç yıl çalışmak gerekiyor?

2.10.2014 16:18:451
Paylaş Tweet Paylaş
Kim kaç yılda CEO oldu?

Hitachi Türkiye’nin genç genel müdürü Cemal Yılmaz, satış ve pazarlamada kariyer hayatına başlamanın CEO olma süresini kısalttığını söylüyor. Yılmaz, tasarım ve teknik tarafta olmanın ise CEO olma süresini uzattığını söyleyerek “Teknik alanlardan yukarı doğru gitmek zor. Bir süre sonra aşırı nitelikli (overquali-fed) oluyorsunuz” diyor.

Unilever, P&G, L’Oreal, Microsoft gibi yetenek yetiştiren çalışan şirketlerde, birkaç yıl deneyim kazanmak da kariyer basamaklarını hızlı çıkmayı kolaylaştırıyor. Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt’ten McDonald’s’ın genel müdürü Dilek Başarır’a, Mavi’nin CEO’su Cüneyt Yavuz’dan Vodafone Group Yönetim Kurulu Üyesi Serpil Timuray’a kadar kısa sürede zirveye çıkan yöneticilerin pek çoğunun kariyerinde, yönetici okulu olarak adlandırdıkları P&G deneyimi bulunuyor.

McDonald’s Genel Müdürü Dilek Başarır’ın da bugünkü pozisyonuna gelmesinde P&G ve L’Oreal tecrübesinin ayrı bir yeri var. Başarır, “P&G’de ilk kriz tecrübemi yaşadım. Bu sayede bir şirketin nasıl yönetilmesi gerektiğini öğrendim” diyor.

YURTDIŞI TECRÜBESİ
Kariyer basamaklarında hızlı yükselmenin formülleri arasında iyi bir üniversiteden iyi bir dereceyle mezun olmak da bulunuyor. ABD’nin önde gelen üniversitelerinden birinde teknoloji, pazarlama ve finans alanlarında yüksek lisans yapmak, zirveye daha hızlı çıkmayı sağlıyor.

Üniversiteden mezun olur olmaz PwC, Ernst&Young, Deloitte, KPMG gibi ünlü danışmanlık firmalarının birinde işe başlamak da zirveye giden süreyi kısaltıyor. Global bir şirketin başına geçmek için de mutlaka yurtdışı tecrübesi gerekiyor.

Hedef Alliance CEO’su Bülent Denkdemir’den ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay’a kadar kısa sürede zirveye çıkan CEO’ların birçoğunun CV’sinde yurtdışı deneyimi, danışmanlık geçmişi bulunuyor. İş hayatına 2001 yılında Arhur Andersen’da başlayan Abay’ın da bugünkü pozisyonuna yükselmesinde McKinsey’de yaptığı danışmanlık etkili oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 Yorum

ercan geyik 18 TEMMUZ 2017, 7:37

En sevdiğim sözlerin başında At sahibine göre kişner. Elemanlarıma ise Yaptığınızı asla yeterli bulmayın derim. Saygılarımla

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.