Artı Yaşam Kariyer

Ceo’nun Ücretini Açıklamak Şart mı? Bir otomotiv şirketinin İK departmanından sorumluyum. Yeni CEO’muz görevine başladı. İşi alımı ile ilgili süreci ise patronumuz yürüttü. Şu anda orta kademe yöne...

1.04.2009 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Ceo’nun Ücretini Açıklamak Şart mı?
Bir otomotiv şirketinin İK departmanından sorumluyum. Yeni CEO’muz görevine başladı. İşi alımı ile ilgili süreci ise patronumuz yürüttü. Şu anda orta kademe yöneticiler arasında yeni CEO’nun ücreti ile ilgili olarak çeşitli astronomik rakamlar dolaşıyor ve ciddi şekilde rahatsızlık oluştu. Dolaşan rakamlar ise gerçeği yansıtmıyor. Ancak kurallar gereği CEO ücretini açıklayamıyoruz. Rahatsız olan orta kademe yöneticilerimizi nasıl rahatlatacağımı bilemiyorum? (Ebru Sayman/İstanbul)

Burada asıl sorun, yanlış bilgilenmeymiş gibi görünüyor. Zaten yanlış bilgilenme genellikle bilgi eksikliğinin bir sonucudur. İşte Jack Stack’in klasik kitabı “Mükemmel İş Oyunu”nda da gayet güzel tarif edildiği gibi daha fazla sayıda insana, daha fazla bilgi ulaştırılmasını sağlayan açık defter yönetimi bu yüzden bu kadar önemlidir.

İnsanları, ellerindeki verilerin hatalı olduğuna ve CEO’nun aslında onların yaptığından çok daha fazlasını yaptığına inandırmak için illa da ücretlerle ilgili birtakım rakamları herkese açıklamak zorunda değilsiniz.

Ancak sorunuzda daha çok yansıtılmak istenenin, kendi kültürü içinde güven unsuruna yeterince yer vermeyen bir şirket olduğu anlaşılıyor. Çalışılacak İdeal Şirketler Enstitüsü’nün web sitesine girin, çalışılacak en ideal şirketlerden biri olmak için nelere gereksinim duyulduğunu ve böyle olmanın finansal anlamdaki ödüllerini okuyun. Sonra da bu talihsiz durumdan, hem kendinizi hem iş arkadaşlarınızı pozitif ve güvene dayalı bir organizasyonel kültürün oluşturulması için tekrar motive edecek bir fırsat olarak faydalanın. Bu sayede bu sorunun gelecekte tekrar yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.

Adaletsiz Maaş Sisteminin Mazereti Yok
Çalışma arkadaşımızdan biri, tesadüfen fotokopideki çöplerin arasında rastladığı ücret bilgileriyle çıkageldi. Neredeyse şirketin yüzde 30’unun ücretleri birden ortaya döküldü. Bu motivasyonu zedeledi. Çünkü vasat olarak bilinen bazı isimlerin iyi ücretler aldığı ortaya çıktı. Ancak ben bir yönetici olarak bu süreci nasıl yöneteceğimi bilemiyorum. Ne önerirsiniz? (Hande Çokbilen/Kayseri)

Yaklaşık 6 milyar dolar ciroya sahip bir süpermarketler zinciri olan Whole Foods Market, çalıştırdığı tüm insanların maaşlarının herkesçe bilinmesini sağlar. Bu yüzden de bilgilerin yanlışlıkla ifşa edilmesinden hiçbir zaman endişelenmek zorunda kalmaz. Tanımladığınız vaka, benzer neticeleriyle birlikte aslında zannettiğinizden çok daha yaygın bir şekilde yaşanmaktadır.

Şirketinizdeki üst yönetimin, kendisini şirket içinde mantıksız boyutlara ulaşmış maaş tutarsızlıklarını çözmeye adaması, ileride çok daha şeffaf ve açık olacağını taahhüt etmesi gerekir. Bir başka ifadeyle yaşanan bu durum yüzünden özür dilemeliler. Gerçekten başka da yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Adil olmayan bir maaş sisteminin geçerli hiç bir mazereti olamaz. Geçmişte yaşananların da geçerli bir açıklamasını yapmak mümkün değil. Bu yüzden sizin veya yöneticilerinizin tek yapabileceği şey, birtakım hatalar yaptığınızı kabul edip mümkün olan en kısa sürede çözmeye çalışmak ve çalışanlarınızın yaşananları anlayışla karşılamasını ümit etmektir.

Eğer ücret sistemindeki hataları kabul etmekte ve çözmekte isteksiz davranırsanız gönderilecek mesaj kini ve güvensizliği körüklemekten başka bir işe yaramayacağından durumunuz büyük ölçüde ümitsiz bir vakaya dönüşecektir. Ancak yapılan hataları kabul eder ve çözmeye başlarsanız işte o zaman şirketinizde hiç olmadığı kadar büyük bir heyecan fırtınası başlatmış olursunuz.

İlgi Alanlarını Keşfetmesine İzin Verin
8 yaşındaki kızım resimle ve dramayla çok ilgili. Onun okul dışı zamanını nasıl planlamalıyım? Türkiye’de 8’inci sınıfta ve 11’inci sınıftan sonra girilen zorlu sınavlar var. Yani derslerine önemli bir zaman ayırması gerekiyor. Onu nasıl çok yönlü bir insan olarak yetiştirebilirim?

Kültürlü bir insan olmanın vazgeçilmez şartlarından biri de sanattır. ABD’deki yeni canlandırma paketinde, Ulusal Sanat Vakfı’na da ciddi miktarda para ayrıldı. Rudy Crew, New York’ta okullardan sorumlu tek yetkili konumuna geldiğinde, sanatın okullardaki öncelik seviyesini tekrar yükseltmişti.

Dahası sanatla bilim düşman kardeşler değildir. Tıpkı geçenlerde birlikte bir öğle yemeği yediğim, Stanford işletmecilik okulundan MBA’yi olan ve şu anda iş geliştirme alanında yeni kurulmuş bir dijital medya şirketinde çalışan meşhur bir viyolonsel sanatçısının ispatladığı gibi.

Sorunuzun cevabı aslında ifade tarzınızın içinde gizli: Her yerde geçerli olduğu gibi burada da denge sorunu göze çarpıyor. Küçük kızınızın sanatsal ilgi alanlarını keşfetmesine izin verin ve kesinlikle destekleyin. Ayrıca onu, okulda iyi bir öğrenci olmaya ve diğer derslerinin sınavlarına hazırlanmaya da teşvik edin. Nihayet biraz eğlenmesine de izin verin. Çocukların çok erken yaşlarda aşırı sıkı çalışmaya zorlandıklarını ve bunun onlar için hiç de iyi olmadığını gösteren tonlarca bilimsel araştırma mevcut. Oyun oynamanın da önemli olduğunu asla unutmayın.

Esnek Mesai Saatlerinden Faydalanın
Haftanın 4 günü 8 saatten fazla çalışabilirim, ama 1 gün tatil yapmak istiyorum. Şirketim aslında bu esnekliği gösterebilir. Ancak orta kademe yönetici olarak böyle bir şey talep etmeli miyim? Benimle aynı kademe de olan insanların en azından yarım gün izin aldıklarını görüyorum ama bunu resmiyete dökmüyorlar. (Bünyamin Karagün/İzmir)

Şirketlerin çoğunda, insanların ihtiyaçlarına ve tercihlerine uygun şekilde çalışmalarına izin veren aile-esnek mesai saatleri düzenlemesine yer verilmektedir. Ancak bu tür bir mesai düzeni talep etmek, bir kusurmuş gibi görüldüğünden çok az insan bu sistemden faydalanır. Genellikle işe bağlılıklarına ve adanmışlıklarına zarar geleceğini düşünürler. Bu yüzden de bu tür politikalardan çoğunlukla kimse faydalanmaz ve şirketler de kendi kendilerine “Madem kimse gerçekten istemiyor, o halde neden bu angarya işlerle uğraşıyoruz ki” diye sormadan edemez.

Bu düzenlemenin ne kadar önemli olduğunun fark edilmesi için şirketinizde birilerinin muhakkak sunulan esnek mesai saatlerinden faydalanmak için başvuruda bulunması gerekir. Hem sizin hem şirketinizin nezdinde asıl önemli olanın hangi saatlerde değil, işinizi gerçekten yapıp yapmadığınız olması gerekir. Yani her ne kadar mankenlik yapmaya ihtiyacınız olmasa da kim bilir belki bir manken bile olabilirsiniz.

Kısacası evet, şirketinizin size sunduğu esnek mesai saatlerinden faydalanın. Ancak sebeplerinizi de ayrıntılı bir şekilde açıklamayı ihmal etmeyin. Onlara, bunun sizin verimliliğinizi ve işe bağlılığınızı nasıl daha da artıracağını gösterin. Ayrıca bu şekilde davranarak hem organizasyonunuzun hem diğer çalışanların nasıl daha başarılı olabileceklerine dair iyi bir örnek de oluşturmuş olursunuz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz